K, 1.02.2023

GALERII ⟩ Teaduste akadeemia pidulikul vastuvõtul jagati diplomeid

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Teaduste akadeemia pidulikul vastuvõtul jagati diplomeid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Teaduste Akadeemias anti täna üle neljale värskele akadeemikule diplomid, kuulati üle kolme senise uurija-professori aruannet ning valiti kolm uut uurija-professorit. 

«See on ametlikult akadeemia juhatuse istung, kus me võtsime kokku seniste uurija-professorite tulemused ja siis valisime kolm uut uurija-professorit,» kirjeldas Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere. 

Õhtul oli pidulik õhtusöök, kus olid kohal juhatus, senised uurija-professorid, värskelt valitud akadeemikud ja Pärnu linnapea, kohal oli ka Academia Europaea president Marja Makarow. Kohal olid ka kolm akadeemia sõpra. 

«Selle raames andsin värsketele akadeemikutele üle diplomid ja lipsud. Kirjutasime alla assotsiatsiooni lepingule Eesti Noorte Teaduste Akadeemiaga. Esitlesime ka koostöölepet nelja institutsiooni vahel,» rääkis Soomere. 

«Kaks tundi kuulasime sädelevaid ettekandeid, siis kaks tundi tõsist tööd (vaidlusi, arutamist ja otsustamist) juhatuse istungil ning lõpuks diplomite üleandmine,» kirjeldas Soomere. 

Eesti teaduste akadeemia juhatus valis täna 16 konkursil osalenud teadlase seast kolm uut uurija-professorit aastateks 2022–2024.

Valituks said Tartu ülikooli linna- ja rahvastikugeograafia professor, akadeemik Tiit Tammaru, Tartu ülikooli antimikroobsete ühendite tehnoloogia professor Tanel Tenson ning Tallinna tehnikaülikooli täisprofessor tenuuris Tõnis Kanger.

Tiit Tammaru planeerib järgneva kolme aasta jooksul suunata oma uuringu teravikele neile kiiresti muutuvatele ruumilistele mustritele, mis peegeldavad ametialaseid muutusi, mobiilsust ja ebavõrdsust ühiskonnas. Tanel Tenson võtab vaatluse alla kroonilised bakterinakkused ja nende ravi. Tõnis Kanger kontsentreerub asümmeetrilise keemilise sünteesi problemaatikale – uute mitmeotstarbeliste ja paindlike halogeensideme katalüsaatorite väljatöötamisele.

Uurija-professori ametikoht võimaldab teadus- ja arendusasutuses või ülikoolis uuringuid juhtival ning doktorante juhendaval tunnustatud teadlasel vähendada õppetöö ja administreerumisega seotud koormust ning rohkem keskenduda teadusuuringutele enda lemmikvaldkonnas. Kord aastas toimub uurija-professorite konverents, kus valitud teevad ülevaate oma möödunud aasta tööst.

8. detsembril Eesti teaduste akadeemia üldkogu istungil valiti astronoomia ja astrofüüsika akadeemikuks Elmo Tempel, kultuuriajaloo akadeemikuks Marek Tamm, rahvatervise akadeemikuks Maris Laan ning tehnika- ja arvutiteaduste akadeemikuks Dmitri Vinnikov.

Tartu ülikooli Tartu observatooriumi astronoomia professori Elmo Tempeli peamised uurimissuunad on seotud galaktikate kujunemisprotsessidega, universumi suuremastaabiliste struktuuride kaardistamisega, nende struktuuride ja galaktikate arengu vaheliste seostega ning tumeaine päritolu väljaselgitamisega.

Tallinna ülikooli kultuuriajaloo professor Marek Tamme teadustöö keskendub Eesti keskaja ajaloo, keskaja Euroopa kultuuriloo ning ajalooteooria ja ajalookirjutuse ajaloo uurimisele.

Tartu ülikooli inimese geneetika professor Maris Laane teaduslik fookus on eelkõige reproduktiivgeneetika ja -genoomika suunal.

Tallinna tehnikaülikooli uurija-professori ja jõuelektroonika uurimisrühma juhi Dmitri Vinnikovi peamised uurimissuunad on uudsete energiatõhusate alalis- ja vahelduvpingemuundurite skeemilahenduste süntees ja eksperimentaalne uurimine nõudlikele rakendustele nagu taastuvenergeetika, elektertransport, telekommunikatsioon ja lennundus.

Märksõnad
Tagasi üles