P, 1.10.2023

Liitlaste hävitajad teevad Eesti õhuruumis madallende

Facebook
Comments
Belgia hävituslennuk F-16.
Belgia hävituslennuk F-16. Foto: Õhuvägi

Ämari lennubaasis teenivad Belgia õhuväe piloodid teevad sellel nädalal, 4.-9. jaanuarini hävituslennukitel F-16 Eesti kohal madallende.

Madallennud toimuvad Edela-, Lõuna-, Ida- ja Kesk-Eestis mitte madalamal kui 152 meetrit (500 jalga) ajavahemikus kella 8-10, 11-13 ja 14-16. Nädalavahetusel toimuvad lennud ajavahemikul 11-14.

On võimalik, et lennukid mööduvad asulatest või üksikutest taludest, kuid võimalusel püütakse asustatud alasid siiski vältida.

NATO liikmesriigid eraldavad õhuväe õppuste ja harjutuste, sealhulgas madallendude läbiviimiseks kindlad osad oma õhuruumist. Muu hulgas on Balti riikide valitsused eraldanud oma õhuruumis piirkonnad madallendude sooritamiseks.

Madallennu harjutused on kooskõlas Eesti seadustega ning neid sooritatakse kokkuleppel Transpordiameti ja Lennuliiklusteeninduse AS-iga.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi. Õhuturvet tagavad lennukid baseeruvad Eestis Ämari lennubaasis ja Leedus Šiauliai lennubaasis.

Belgia õhuväelasid alustasid õhuturbemissiooni Ämaris 1. detsembril, mil Itaalia õhujõud andsid Balti riikide õhuruumi turvamise valvekorra üle. Belgia on varem Ämaris õhuturbemissioonil osalenud kahel korral – 2016. ja 2017. aastal.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles