E, 28.11.2022

Möödub 20 aastat ID-kaardi käivitamisest

BNS
Möödub 20 aastat ID-kaardi käivitamisest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
ID-kaartide areng
ID-kaartide areng Foto: PPA

Reedel möödub 20 aastat esimese ID-kaardi väljastamisest, kahe kümnendi jooksul on Eestis välja antud 4 066 781 ID-kaarti, ühes kuus antakse välja umbes kolm miljonit digiallkirja.

«ID-kaardi tulekuga 2002. aastal algas Eestis uus ajastu. Meie tänane e-riik tugineb ID-kaardile ning selle kiibile ehitatud süsteemile. Oleme hoidnud kokku lugematu arv tunde selle arvelt, et saame täna teha kõik enda igapäevased toimingud ja tehingud, alates tulude deklareerimisest, e-hääletamisest kuni kinnisvara ostuni välja, kodust lahkumata,» ütles RIA elektroonilise identiteedi valdkonna ekspert Mark Erlich.

Eesti on ainuke riik maailmas, kus on kasutusel riigi poolt garanteeritud ja turvatud digitaalne identiteet, teenuste kasutamise harjumus ning kõrge usaldus, tänu millele saame näiteks alates 2005. aastast viia läbi e-hääletamist, lisas Erlich.

«Eesti inimesed sõltuvad digitaalsetest teenustest ning on väga oluline, et mugavuse kõrval teaksime, et on ka ohud. 2017. aastal ID-kaardi kiibilt avastatud turvanõrkuse lahendamine ja kaartide uuendamisega kaasnenud ebamugavused andsid meile korraliku õppetunni ning tõid esile selge vajaduse alternatiivide järgi. Kui ühe vahendiga midagi juhtub, saab teise kasutusele võtta. Seetõttu on täna mobiil-ID kasutajate hulk alates 2017. aastast suurenenud poole ja Smart-ID kasutajate hulk kasvanud lausa kolmekordseks,» lisas Erlich.

Kahekümne aasta jooksul on kasutuses olnud viis erineva kujundusega ID-kaarti. Suurimaid visuaalseid muudatusi on näha neil kaartidel, mida PPA hakkas välja andma 2018. aasta lõpus.

ID-kaartide kujunduses on tähtsal kohal Eesti loodus ja rahvuslikud elemendid, näiteks Eesti vapp, rahvuslind suitsupääsuke ja rändrahn. Vaadates ID-kaarti UV-valguses, ilmuvad nähtavale rahvusmotiivid ning meie metsades elava ilvese näokujutis, kirjeldas PPA identiteedi ja staatuse büroo peaekspert Eliisa Sau.

ID-kaardile on väikeses kirjas lisatud ka Eestimaa erilist loodust kirjeldavad laused. Näiteks: «Eestis on eriilmelised rahvuspargid ja põnevad kaitsealad, kus on tihedalt põimunud loodus, kultuur ja ajalugu. Väikese territooriumi kohta on meie maastike mitmekesisus Euroopas ainulaadne.»

Kõige mugavam ja soodsam viis on ID-kaarti taotleda politsei iseteeninduses, nagu seda teeb 45 protsenti kõigist kaardi taotlejatest.

Esimesed 174 ID-kaarti anti pidulikult üle 28. jaanuaril 2002 Tallinnas Vanalinna stuudios ning esimese dokumendi sai president Arnold Rüütel.

2002. aastal väljastati 117 609 ID-kaarti.

Märksõnad
Tagasi üles