K, 27.09.2023

Vaata, mis homsest vaktsineerimistõendi omaniku jaoks muutub

Facebook
Comments 40
Mõnda söögi-jookohta ei huvita vaktsineerimispasside kontrollimine.
Mõnda söögi-jookohta ei huvita vaktsineerimispasside kontrollimine. Foto: Eero Vabamägi

1.veebruarist lüheneb Euroopa Liidu Covidi esimese vaktsineerimiskuuri järel loodud vaktsineerimistõendite kehtivus ühelt aastalt üheksale kuule, mis tähendab, et ligi 15 000 inimese tõend kaotab kehtivuse. Tõenditel muutub ka tõhustusdooside märgistus.

Covidi tõendite tehnilise lahenduse loonud Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK) teeb ülevaate, mida inimene teadma peab.

 • Vaktsineerimistõend kaotab kehtivuse ligikaudu 15 000 inimesel, kelle viimasest vaktsiinidoosist on möödas enam kui 9 kuud (270 päeva). Oma tõendi peavad patsiendiportaalis digilugu.ee uuendama inimesed,

- kes on teinud tõhustusdoosi, kuid pole loonud uut tõendit;

- kes on teinud tõhustusdoosi, kuid kelle esimene vaktsineerimiskuur oli ühedoosiline (sai ühedoosilist vaktsiini või põdes viiruse läbi ja sai ühe doosi mõnest kahedoosilisest vaktsiinist);

- kelle esimene vaktsineerimiskuur lõppes enne eelmise aasta 7. maid ja kes ei ole teinud tõhustusdoosi, peavad uue tõendi saamiseks tegema tõhustusdoosi.

 • Tõhustusdoosi manustamise järel loodud tõend kehtib 12 kuud (365 päeva) pärast selle tegemist.
   
 • Vaktsineerimistõendi märgistus muutub inimese jaoks, kelle esimene kuur oli ühedoosiline (sai kas ühedoosilist vaktsiini või põdes viiruse läbi ja sai ühe doosi kahedoosilist vaktsiininist) ning sai seejärel tõhustusdoosi. Praeguse 2/2 tõendi asemel saab ta luua uue, 2/1 märkega tõendi. Sellist märgistust loeb tõhustusdoosiks ka kontrollirakendus ning see on vajalik reisimisel. 3/3 märgistusega tõendi omaniku jaoks ei muutu midagi.
   
 • Inimesi hakatakse teavitama! Inimesi, kelle tõend hakkab aeguma, teavitatakse sellest e-kirja teel 30 päeva ja kaks päeva enne aegumist. Selleks on vajalik, et inimese eesti.ee aadress oleks suunatud isiklikule e-posti aadressile. Samuti näeb seda infot patsiendiportaalis digilugu.ee ning igaühel on ise võimalik tõendi kehtivust kontrollida, skaneerides oma tõendi QR-kood kontroll.digilugu.ee lehel. Kehtivuse kohta saab infot ka vaktsineeri.ee veebilehel oleva kalkulaatoriga.
   
 • Kui tõendi omanik on alaealine, siis saab Eestis Covidi-tõendi kontrollija selle kohta läbi kontroll.digilugu.ee nüüd ka teavituse. Alla 18-aastaste lõpetatud kuuri vaktsineerimistõend kehtib 15 kuud. Kontrollija saab rakenduses oranži teate, et peab küsima tõendi omaniku vanust tõendavat dokumenti. Reisimisel on alaealiste tõendi kehtivus sarnaselt täiskasvanutega 9 kuud.
   
 • Ringluses on 229 000 tõendit, mis on juba aegunud või kohe aegumas. Need tõendid on loodud enne 21. oktoobrit 2021, mil tõendite tehniline kehtivus oli 180 päeva. Ka nende tõendite omanikel soovitatakse luua uus tõend ja see kasutusele võtta, sest aegunud tõendeid saab kasutada vaid siseriiklikult ja juhul, kui tõendi kontrollija kasutab kontroll.digilugu.ee rakendust.
Facebook
Comments 40

Märksõnad

Tagasi üles