Skip to footer
Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

GRAAFIKUD Urmas Sule: haiglad on valmis olukorra halvenemiseks

TÜ kliinikumi pulmonoloogia Covid-19 osakond.
  • Lääne-Tallinna Keskhaigla koroonaosakonnas on puudu neljandik meedikutest
  • Haigla töötajate karantiinierandit ei pruugi meedikud tahta

Haiglaravi vajavate Covid-19 patsientide hulk kasvab iga päevaga. Peale selle, et haiglad peavad taas oma koroonaviiruse ravivõimekust suurendama, maadlevad nad ka personalipuudusega.

Terviseameti hädaolukorra meditsiinijuht Urmas Sule ütles Postimehele, et praegu ei näe ta mitte ühtegi indikaatorit, mis viiks Covid-19 patsientide haiglaravi olukorra stabiliseerumisele. «Viimastel päevadel näeme Covid-19 haiglaravi vajaduse selget kasvu. Veel ei anna lootust ka see, et nakatumisarvud on kõrged ning nakkus on jõudnud eakateni ja hooldekodude elanikeni. Haiglate puhul oleme pigem valmis olukorra halvenemiseks,» rääkis Sule.

Urmas Sule

Küsimusele, kas on mingi selge piir, milles haiglad suudavad praegu toimida, vastas ta, et seda ei ole. «Tõesti, sellist arvulist piiri ei ole võimalik öelda. Küll poliitikud tahavad rahvale näidata, kust jookseb punane joon,» tõdes ta ja lisas, et seda saab kaudselt vaadata riskimaatriksi puhul. «Igal haiglal on erinevad toimetulemise piirid, erinevad spetsialistid ja meedikud ning ka maakonniti on erinev haiguse kulg,» loetles ta.

Teised veel plaanilist ravi ei sulge

Kui eile sulges Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) plaanilise ravi, siis Sule sõnul ei ole see teistel haiglatel praegu plaanis. ITK pidi langetama sellise otsuse personalipuuduse ja ka Covid-19-patsientide arvu suurenemise tõttu, toonitas Sule. Ta loetles, et nüüd on ITKs 59 voodikohta esimeses ja teises intensiivravis, kuus kolmandas intensiivraviosakonnas. Lisaks on sünnitusmajas kaheksa Covid-19 voodikohta ning üks voodikoht silmakliinikus.

Kuigi teised haiglad oma plaanilist ravi veel sulgema ei hakka, rõhutas Sule, et olukord võib hetkega muutuda: «Kui eile õhtul oli üks olukord, siis järgmiseks päevaks võib see drastiliselt muutuda, ja haiglad on selleks alati valmis.»

Esialgu oli ITK-l Sule sõnul plaan sulgeda plaaniline ravi lühikeseks ajaks, ent kui nad vaatasid, et iga päev tuleb Covid-19-haigeid haiglasse juurde, ei arva nad nüüd enam, et sulgemine on kõigest lühiajaline. «Aga haiglatega on kokkulepe alati olnud, juba algusest peale, et kui suured muudatused toimuvad, siis nendest informeeritakse patsiente otse, et ei tekiks katkise telefoni efekti,» rõhutas Sule ja lisas, et sama kehtib ka siis, kui olukord koroonarindel paraneb.

Arstid haigestuvad ja on väsinud

Sulet paneb muretsema ka see, et lisaks koroonapatsientide arvu suurenemisele on üle- eestiline Covid-19 haigestumise tase selline, et mitmes raviasutuses on töötajate nakatumine väga suur. «See seab suuri väljakutseid haigla tavalisele toimimisele,» lisas ta. Tuleb rõhutada, et meedikud saavad nakkuse väljaspool haiglat, näiteks toob laps selle koolist koju.

Lääne-Tallinna keskhaigla (LTKH) juht Arkadi Popov ütles Postimehele, et nende haiglas on Covid-19-patsientide seis stabiilne. Viimastel päevadel on jäänud Covid-19 haiglaravi vajajate hulk nende haiglas 70 kanti. «Kõige suurem probleem on personalipuudus. Meedikute haigestumine on päris tõsine,» ohkas Popov. Nimelt, kui vaadata LTKH nakkuskliiniku osa, kus tegeletaksegi Covid-19 haiglaravi vajavate inimestega, siis on nende personalist neljandik meedikuid haigestunud.

Kõige suurem probleem on personali­­puudus. Meedikute haigestumine on päris tõsine.

Lääne-Tallinna keskhaigla juht Arkadi Popov

 

Pühapäeval selgitas terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma, et kuna omikrontüve põhjustatud haigust põetakse üldjuhul kiiremini ja kergemalt, lubab see haiglate jm tervishoiuasutuste tööjõunappuse olukorras naasta inimestel tööle enne karantiiniperioodi lõppu.

Arkadi Popovi sõnul oli selline terviseameti erand möödapääsmatu. «Aga probleem on selles, et sellega peavad meie inimesed ka nõus olema,» rõhutas haiglajuht. Ta selgitas, et haiglana saaksid nad lähtuda nüüd sellest, et pärast seitset päeva läbipõdemist saab inimene tööle naasta, kui meedik teeb testi ning kasutab respiraatorit – sellega maandaks haigla riske. «Aga see on ainult siis, kui meie töötaja, hea kolleeg on nõus. Me oleme keerulises olukorras, kaks aastat on nad rasket tööd teinud ja me ei saa loota, et inimene tuleb meile vastu ning naaseb varem tööle,» lausus Popov ja lisas, et tegelikult võivad töötajad viibida kodus töövõimetuslehel kümme päeva. «See on kahe otsaga asi.»

83 uut haigusjuhtu haiglates

10. veebruari hommikuse seisuga on haiglas 438 koroonaviirusega nakatunud patsienti. Neist 282 vajab haiglaravi raskeloomulise Covid-19 tõttu, nendest omakorda 186 ehk 66% on vaktsineerimata ja 96 ehk 34% on lõpetatud vaktsineerimiskuuriga.

Ööpäeva jooksul avati haiglates 83 uut haigusjuhtu, millest 51 juhul vajasid patsiendid hospitaliseerimist sümptomaatilise Covid-19 tõttu. Viimase 10 päeva jooksul on haiglaravile lisandunud keskmiselt 39 sümptomaatilist Covid-19 patsienti. Suri seitse koroonaviirusega nakatunud inimest, kellest viis olid vaktsineerimata: 67-aastane naine, 82-aastane mees, 84-aastane naine, 87-aastane mees, 89-aastane naine, 92-aastane mees ja 95-aastane mees.

Kommentaarid
Tagasi üles