Majandusjulgeoleku konverentsi fookuses on praegused kriisid, mis mõjutavad Eestit, Läänemere regiooni, Euroopat ja kogu maailma majandust ja julgeolekut. Lähemalt on teemaks julgeoleku-, energia-, kliima- ja mõistagi jätkuv tervisekriis.
Koos era- ja avaliku sektori ekspertide ja kõneisikutega hinnatakse praeguste kriiside otseseid ja kaudseid mõjusid julgeolekule ning majandusele ja rahandusele.
Arutletakse Eesti ja meile oluliste partnerite välismajanduse ja julgeolekupoliitika hetkeseisu ja tuleviku üle ja selle üle, kuidas tagada Eesti sisejulgeolek. Samuti käsitletakse NATO jt meie oluliste partnerite toetust ja vajalikku heidutust ning hinnatakse selle piisavust konfliktiennetuseks, tagamaks piirkonnas rahu ja stabiilsus.
Konverentsi teemadeks on energia- ja kliimajulgeolek, sh rohepööre – võimalused ja väljakutsed praegustes kriisides ning kuidas see avaldab mõju Eesti ettevõtete ja üldiselt kogu majanduse konkurentsivõimele. Fookuses on endiselt vältav tervisekriis.
Traditsiooniliselt käsitletakse finants- ja kapitalijulgeoleku ning infra- ja taristujulgeolekuga seonduvat.
Eeskõnelejad:
Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson
Ukraina asepeaministri ja digisiirde ministri nõunik Jaanika Merilo, Funderbeam
Riigikogu liige Mihhail Lotman, kirjandusteadlane, semiootik.
Eesti rohepöörde ja kliimajulgeoleku paneelis teeb avaettekande teemal «Milleks Eestile rohepööre?» Eesti rohepoliitika koordinaator Kristi Klaas ning järgnevas paneeldiskussioonis räägivad kaasa EAS-KredExi ühendasutuse juhatuse esimees Lauri Lugna (riigi rahastus), LHV Panga juhatuse esimees Kadri Kiisel (finantseerimine) ja Alexela Grupi juht ja VV rohepöörde nõukoda nõustava ekspertrühma liige Marti Hääl (tasakaalukas üleminek).
Arutelupaneelis «Putini Venemaa» räägivad ajaloolane ja Venemaa ekspert David Vseviov ja ICDS-International Centre for Defence and Security Venemaa ekspert, teadur Kalev Stoicescu. Vestlusringi juhib Harri Tiido, ajakirjanik ja endine diplomaat, sh Eesti Suursaadik Soomes ja Poolas ning NATOs, ELis ja Afganistanis.
Energia- ja tervisekriisi mõjusid majandusele ja konkurentsivõimele käsitlevas paneelis teeb ettekande Madis Müller. Järgnevas paneeldiskussioonis keskendutakse mõjudele majandusele ja ettevõtlusele ning Eesti majanduse konkurentsivõimele. Kaasa räägivad konkurentsiameti peadirektor Märt Ots, Swedbank Eesti juhatuse liige ja ettevõtete panganduse juht Liisi Himma ning Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas.
Riigikaitse avatud diskussioonis räägib kaasa Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi.
Avaettekande teemal «Eesti sõjalise kaitse mõju meie ühiskonnale ja majandusele» teeb Eesti Kaitseväe juhataja, kindralleitnant Martin Herem.
Konverentsipäeva juhib teleajakirjanik ja saatejuht Johannes Tralla.
Postimees kajastab otseülekandes konverentsi avapaneeli:
9.00–9.05 Päevajuhi avasõnad: Johannes Tralla, ERRi ajakirjanik ja saatejuht
9.05–9.30 Konverentsi avakõne «Sisejulgeolekust ja ohtudeks valmistumisest»
Kristian Jaani, siseminister
9.30–10.00 Konverentsi avaettekanne «Eesti sõjalise kaitse mõju meie ühiskonnale ja majandusele»
Kindralleitnant Martin Herem, Eesti Kaitseväe juhataja
10.00–10.15 Avatud diskussioon:
Eesti Kaitseväe juhataja avatud arutelu auditooriumiga – küsimused ja vastused.
10.15–11.15 I paneel: Eesti riigi omakaitse ja heidutus globaalses julgeolekukriisis
Paneeldiskussioon: «Laiapõhjaline riigikaitse»
Brigaadikindral Riho Ühtegi, Kaitseliidu ülem
Kolonel Mart Vendla, NATO staabielemendi ülem
Mari-Liis Tori, kaitsepolitseiameti büroojuht
Paneeli moderaator: Reigo Reimand, Finesto Advisors