Skandaal Otepääl: pitsaäri ja vallajuhid vanurite bussiga puhkusel

Nils Niitra
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Otepää nüüdseks endine abivallavanem Andres Arike ei leia ise endal mingit süüd.
Otepää nüüdseks endine abivallavanem Andres Arike ei leia ise endal mingit süüd. Foto: Sille Annuk

Valla bussiga erareisidel käimine ja pitsaäri teenindamine vanadekodu köögist viis Otepää reformierakondlasest abivallavanema Andres Arikese ametist.
 

2. veebruari hommikul võtsid kaks Otepää reformierakondlasest abivallavanemat, Andres Arike ja Merlin Müür peaasjalikult vanurite veoks mõeldud mikrobussi ja põrutasid sellega kahenädalasele suusareisile Saksamaale. Enne seda tankisid nad Postimehele teadaolevalt valla raha eest paaki 77 liitrit kütust.

Kütuse tankis Arike usaldusväärsete allikate andmetel kogu loo varjamiseks omavalitsuse ühe teise, väiksema sõiduki Citroën Berlingo arvele, millesse aga mahub kuni 60 liitrit kütust. Seda autot kasutab peamiselt valla heakorraspetsialist.

Läinud teisipäeval jõudis Arike suusakuurordist tagasi ja juba neljapäeval taandas ta end kõigepealt kohaliku tervishoiutuiksoone Otepää Tervisekeskuse nõukogust, kus ta on olnud juba aastaid. Reedel, kui Postimees tundis huvi Arikese reisi motiivide vastu, esitas mees avalduse ka abivallavanema kohustustest vabastamiseks alates 2. märtsist.

Nii Merlin Müür kui Arike on ka Reformierakonna piirkonnarakukese juhatuse liikmed.

See ei ole kaugeltki esimene kord, kui Otepää vallajuhid peaasjalikult valla vanurite transpordiks mõeldud bussiga lustisõite teevad. Buss on olnud vallajuhtidele ikka saadaval, kui neil tekib puhkusereisi mõte.

Pitsakatteafäär

Teiste seas käis Postimehe andmetel seekordsel suusareisil ka Arikese vana semu Viljar Teder, kellega koos peab Arike Otepääl pitsabaari. Arikese tagasiastumiste tõukeks võis muu hulgas ollagi ETV saate «Pealtnägija» huvi tema pitsaäri vastu. Otepää Tervisekeskuse juurde kuuluva hooldekodu kokk meisterdas hooldekodu köögis aastaid pitsakatteid nõukogu liikme Arikese osalusega Merano pitsabaarile.

Tagantjärele on keeruline kontrollida, kas ja kui palju kasutas kokk pitsakatetes ka vanurite tarbeks ostetud toiduaineid. Pitsakattematerjalide kohta lasi kokk tarnijal esitada arve tervisekeskusele ja mõnede ekstöötajate väitel maksis ta need hiljem ise tervisekeskusele kinni. Niisiis sai kokk pitsakattematerjali raha Meranolt, aga tasu tehtud töö eest sai «mustalt». Ilmselt valmistas ta pitsakatteid ajal, mil ta pidi tegelikult vanuritele süüa tegema.

Tervisekeskuse hooldekodu endisele juhile polnud aga mingi probleem võtta lihatööstuses toidukraami järel käies üksiti hakkliha ka koka eraäri tarbeks. Kokk ise töötas enne hooldekodu kööki tööleminekut Arikese osalusega Otepää ööklubis Help!.

Tervisekeskuse koka lisaäri vastu hakkas huvi tundma veterinaar- ja toiduamet, mis tahtis teada, miks viiakse vanadekodu köögis käideldud toiduaineid majast välja. Kokk mitte ainult ei lasknud arveid esitada terviskeskusele, vaid ta esitas neid pitsabaarile ka tervisekeskuse nimel. Raha sai kokk endale. Kui mullu jaanuaris sai tervisekeskuse uueks juhiks Marika Tirmaste, vallandas ta koka päevapealt. Põhjalikumat uurimist siiski ei järgnenud.

Postimees vestles sellegi loo tarbeks vähemalt kümne inimesega ja hämmastusega tuli tõdeda, et omavalitsusega seotud inimesed peavad nii valla bussiga erareisidel käimist kui pitsaäri teenindamist vanadekodu köögist teatud tingimustel täiesti normaalseks nähtuseks.

Nii näiteks maksis Arike suusareisilt tagasi tulles auto kasutamise eest tervisekeskuse esitatud arve peale 140 eurot ja see peaks näiteks vallavanem Andres Visnapuu hinnangul tema tegevuse seaduslikuks muutma. Pole teada, mil määral on selline tagantjärele maksmine seotud ajakirjanduse paisuva huviga ses vallas toimuva vastu, igal juhul ei sõlmitud reformierakondlastest abivallavanematega enne reisi mingit rendi- ega vastutuslepingut.

Kui hooldekodu kokk valmistab tööajast pitsakatteid tervisekeskuse nõukogu liikmega seotud firmale, siis olevat ka see omavalitsustegelaste hinnangul täiesti normaalne seni, kuni kokk maksab kinni tervisekeskusele esitatud arved.

Ei taha ja kõik

Andres Arike ise ütles reedel, et esitas tagasiastumisavalduse tervisekeskuse nõukogust. «Põhjus on selles, et lihtsalt ei soovi olla seal nõukogus, noh,» lausus Arike. Valla bussiga reisil käimise kohta ütles Arike, et maksis selle eest renti. «Meil lepingut polnud, aga on arve ja maksin selle arve ära. Arve esitati pärast seda, kui saabusime reisilt, sest me ei teadnud täpselt, kas jõuame tagasi esmaspäeval või teisipäeval.»

Tema väitel ei ole tagasiastumine seotud suusareisiga. Arike väitis, et kütust osteti oma raha eest. «Küsisin tervisekeskuse juhilt ja ta ütles, et see (bussi rent – N. N.) on võimalik. Kui see ei oleks olnud võimalik, siis oleksin uurinud mingit muud varianti. Selle bussiga on käinud kogu vallavalitsus ka varem igasugustel reisidel,» ütles Arike.

Ta avaldas arvamust, et bussiga reisidel käimise praktika jätkub edaspidigi, sest vallavalitsusel on ainult üks buss.

Sellest, kuidas valmisid hooldekodu köögis Merano pitsakatted, ei tea Arike enda väitel midagi.

Otepää vallavanema Andres Visnapuu sõnul põhjendas Arike tagasiastumist, et talle pakuti suurema palgaga ja paremat tööd. «Arike esitas taotluse taandumiseks igalt poolt, kus ta on nõukogu liige,» lausus Visnapuu. Saksamaa lustisõiduga polevat taotlus kindlasti seotud. «Arike mainis mulle juba kunagi sügisel, et kui ta saab mingi parema koha kuskil, siis ta läheb minema,» selgitas vallavanem.

Visnapuu sõnul on küsimus selles, kas sõidu eest maksti või mitte. «Bussi tööd koordineerib tervisekeskus,» lausus ta. Kütuse tankimise kohta valla arvele ei osanud Visnapuu midagi öelda. Postimehe allikate hinnangul on Arike Otepää vallavalitsuses mõjukam tegelane kui parteitu vallavanem Visnapuu. «Ma mõnda asja saan teada lehest,» tunnistas vallavanem, kuid selgitas siis, et ei saagi olla kursis absoluutselt kõige sellega, mis näiteks valla koolis täpselt toimub.

Visnapuu ei salanud, et abivallavanema tagasiastumise avaldus tuli talle üllatusena.

Järgneb vabal ajal pulmaisana tegutseva Visnapuu põhjalikum mõttekäik otsetsitaadina: «Sellel bussil on kaheksa kohta... on need tüüpilised bussid, kaheksakohalised... oli vist ikka Ford Transit. Kui nüüd tasuta on käidud, siis on see tõsiselt probleem, aga nüüd on makstud selle eest... kindel on ka see, et meie vallas on bussil all naelkummid, aga Euroopas naelkummidega sõita ei tohi. Kindlasti kummid pidi ära vahetama... Ma niipalju mõtlen, ma ise mõtlen praegu, et mul endal on olnud kunagi üks kurb kogemus, et sõiduautoga kunagi sõber läks ja tal olid naelkummid all... läks sõitma minu autoga ja täiesti süüdimatult puudus kogemus. Tuli nagu tagasi Poola piiri pealt. Kui on maksnud, siis mis see hind on... see on nagu see küsimus.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles