P, 2.04.2023

Selgus Kullo huvikeskuse uue hoone ja Löwenruh pargi ideekonkursi võitja

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kullo arhitektuurikonkursi võidutöö.
Kullo arhitektuurikonkursi võidutöö. Foto: Tallinna linnavalitsus

Kullo huvikeskuse uue hoone ja seda ümbritseva Löwenruh pargi arhitektuurikonkursi võitis arhitektuuribüroode Kuu OÜ ja Nikita Atikin OÜ kavand «Päike», mille autoriteks on Koit Ojaliiv ja Kristel Niisuke.

Ideekonkursi eesmärgiks oli leida parim lahendus Kullo huvikooli, raamatukogu ja noortekeskuse kombineerimiseks ühte, eeskätt noortele suunatud hoonesse nii, et tekiks hea ruumiline, funktsionaalne ja inimeste vaheline sünergia.

Žürii esimees, Tallinna ruumiloome kompetentsikeskuse arhitekt-linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer märkis, et võidutöös on hoone sisesed liikumisteed loogilised ja arusaadavad ning leitud on hea tasakaal sopistatuse ja kompaktsuse vahel. «Hoonele kavandatud terrassid on mõnusaks vaheruumiks avaliku pargiala ja siseruumi vahel. Hoone kompaktsus, asetus krundil ja orgaaniline teedestruktuur võimaldavad Löwenruh pargil laieneda ümber hoone,» sõnas Looveer.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on Tallinnas jätkuvalt üheks prioriteediks haridus, mistõttu on kasvanud ka iga aastaga selle tegevuskulud ja investeeringud. «Eesti vanim ja suurim huvikool on andnud huviharidust juba mitmele põlvkonnale. Oma mitmekülgse huvitegevusega on Kullo olnud sillaks mineviku ja tuleviku vahel, luues põlvest-põlve kestvaid koorilaulu või rahvatantsu traditsioone ja andnud tuule tiibadesse paljudele andekatele tegijatele. Selleks, et need traditsioonid kestaksid, rajamegi uue – õppimist ja loovust soodustavava kaasaegse õppekeskuse, mis pakub edaspidigi noortele laiaulatuslikku ja arendavat huvitegevust,» ütles Belobrovtsev.

Huvikeskuse Kullo direktori Ronne Sära sõnul on koolipere sooviks, et uues hoones tekiks hea ruumiline, funktsionaalne ja inimeste vaheline sünergia ning hoone oleks seotud ka ümbritseva keskkonna ja pargiga.

Kavandatavas hoones hakkab asuma kolm asutust – enam kui pool uuest huvikeskuse hoonest moodustab Kullo huvikooli õppe- ja tööruumid. Lisaks hakkab hoones tegutsema Kristiine noortekeskus ja Keskraamatukogu loodav Kristiine haruraamatukogu. Kõiki kolme asutust aitab ühtseks tervikuks köita keskselt avatud ühisala, kus asuvad galerii ja kohvik. Ühtlasi on planeeritud hoonesse 300-kohaline saal. Huvikeskuse välialad on planeeritud avalikuks kasutamiseks, moodustades naabruses asuva looduskaitse aluse Löwenruh pargiga ühtse terviku. Pargialal taastatakse ja säilitatakse selle ajalooline üldilme. Keskuse õuele rajatakse õuesõppe alad ja kogukonnaaed koos erinevate ajaveetmise võimalustega.

Arhitektuurivõistlusele esitatud töid hindas seitsmeliikmeline žürii, kuhu kuulusid Kullo huvikeskuse direktor Ronne Sära, Tallinna ruumiloome kompetentsikeskuse arhitekt-linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer, Tallinna linnavaraameti ehitus- ja hankeosakonna projektijuht Mailis Linde, Eesti Arhitektide Liidu esindajatena Illimar Truverk ning Risto Parve, Eesti Maastikuarhitektide Liidu esindaja Kristian Nigul ja Kristiine linnaosa valitsuse arhitekt Taimi Kaup. Ideekonkursi preemiafond oli kokku 41 000 eurot ja võistlusele esitati tähtajaks seitse kavandit.

Planeeritava uue hoone netopindala on ligikaudu 11 000 ruutmeetrit. Uue hoone rajamiseks on planeeritud 22,6 miljonit eurot ja hoone peaks kava järgi valmima 2025. aastal.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles