Üldhariduskoolidest Venemaa ja Valgevene lapsi minema ei saadeta
Möödunud nädalal võttis Tartu Ülikool vastu otsuse, et järgmisel õppeaastal ei saa ülikooli kandideerida Venemaa ega Valgevene kodanik, kellel ei ole mõne Euroopa Liidu liikmesriigi elamisluba ega pikaajalist viisat või kes ei õpi Eestis.
Küsimusele, kas teised ülikoolid võiksid langetada sama otsuse, vastas Tallinna Tehnikaülikooli õppeprorektor Hendrik Voll, et see selgub märtsi teises pooles ja aprillis, kui kogunevad ülikoolide senatid.
HTMi kantsler Kristi Vinter-Nemvaltsi sõnul on põhikoolide ja gümnaasiumide olukord teistsugune, sest piiri tagant õppima tulijad liigitatakse uussisserändajate alla, millega tegeleb KOV. «Üldhariduskoolidel ja lasteaedadel sellist võimalust ei ole, et me näiteks vene keelt kõnelevaid lapsi vastu ei võta,» kinnitas ta.
Koolipsühholoogide esimees Karmen Maikalu tõi välja, et sõjast rääkimist ei tohi vältida, vaid lastele tuleks selgitada eapäraselt, mis toimub.
Tema sõnul tuleb siia jõudvate Ukraina laste puhul arvestada, et nad on traumakogemusega: nad on kodust põgenema sunnitud, paljud neist on leinas, nii mõnelgi on tervisehädad. Meeles tuleb pidada ka seda, et traumasümptomid võivad avalduda alles hiljem.
Õpetajate õlul lasub raske koorem
«Praegu on nende peal suur koormus, nad on kriisiseisundis olnud juba kaks aastat. Õpetajate puhul on veel sekundaarse trauma oht,» rääkis Maikalu, selgitades, et selline trauma tekib vahetul abistamisel. «Peame mõtlema, kuidas toetada oma õpetajaid.»