Skip to footer
Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Vene sõjakas sümboolika satub Eestis ründe alla (12)

Eesti seaduseloojad kavatsevad sellised Z-tähed, millega inimesed avaldavad Venemaal toetust president Vladimir Putini algatatud sõjale Ukraina vastu, teha siinses avalikus ruumis keelustatuks ja karistatavaks.
  • Agressiivne Z-täht saab sümbolina peagi keelu.
  • Vene agressiooni toetamise viisid on ekspertide luubi all.
  • Lähenev 9. mai kiirendab seaduste muutmise vajadust.

Kui politseipatrull märkab liikluses autot, millele on kleebitud Z-täht – nii nagu märkasid liiklejad Tallinnas märtsi algul Z-i halli Opeli tagaklaasil –, peab politsei sellise sõiduki kinni, kontrollib seal viibivaid inimesi ja palub Z-tähe eemaldada, ütleb PPA peadirektor Elmar Vaher.

Ent karistusega, kui Z-tähega auto juht palvet kuulda ei võta, politsei teda heidutada ei saa, sest Venemaa Ukraina-vastase agressiooni sümboliks kujunenud Z-sümboolika kasutamine ei ole Eestis keelustatud.

Kuid olukord tõotab muutuda, sest selle nädala algul esitas Isamaa liige Urmas Reinsalu, endine justiitsminister, riigikogule ettepaneku täiendada karistusseadustikus sõjapropagandat käsitlevat paragrahvi punktiga, et avalikult Vene Föderatsiooni Ukraina-vastast agressioonisõda toetava rahvusvaheliselt levinud sümboolika kasutamise eest saab karistada rahatrahviga kuni sada trahviühikut või arestiga (ühe trahviühiku suurus on neli eurot); ja kui sama tegu on toime pandud vägivallaga või sellega ähvardades, võib karistusena järgneda kuni kolm aastat vangistust.

Täpselt samasuguste karistustega ning peaaegu samasuguses sõnastuses pooldab karistusseadustiku täiendamist ka õigusteadlane ja vandeadvokaat Carri Ginter, Soraineni büroo partner, kes võttis Ukraina-vastase agressiooni sümboolika keelustamise Eestis esimesena avalikult teemaks eelmisel nädalal «Terevisioonis».

Kui seniajani on Eestis valitsenud hoiak, et sõnavabadus on vaba ühiskonna üks nurgakive, mistõttu pole karistatav ka nõukogude sümboolika kasutamine, siis tuhat kilomeetrit lõunas juba neli nädalat käinud sõda ning sellega kaasnevad ohud on pannud riigi esindajaid asju ümber hindama. Nii on justiitsministeerium hakanud aegsasti analüüsima, mil moel vajab karistusõiguslik regulatsioon seoses Vene agressiooniga täpsustamist või täiendamist, lausub ministeeriumi kriminaalpoliitika asekantsler Markus Kärner.

«Praegu ei ole veel võimalik öelda, millise eelnõu kavatseb justiitsministeerium seoses vaenuliku sümboolikaga valitsusele esitada, kuid selle küsimusega tegeletakse tõsiselt,» ütleb Kärner.

Ka PPA juhi Vaheri kinnitusel pooldab politsei Venemaa agressiooni toetava sümboolika, sealhulgas Z-tähe keelamist Eesti avalikus ruumis, sest see sümbol on kaetud Ukraina inimeste verega.

Provokatsioonidele «ei»

Õiguskantsler Ülle Madise toetab enda sõnul samuti kõiki põhiseaduspäraseid abinõusid, mis aitavad vähendada vaenu ja vägivalda, sõja propageerimist ja populariseerimist. «Eestis on äärmiselt oluline teha kõik võimalik, et vältida provokatsioone ning kindlustada koolides ja töökollektiivides eri rahvusest inimeste rahulikud suhted,» ütleb ta.

Seda, et Venemaa alustatud sõjaga seonduvad teemad väärivad õiguslikku tegelemist, tõdeb ka endine peaprokurör Lavly Perling, kellest sai tunamullu sügisel Ukraina õigusriigi reformide juriidiline nõustaja. Kohtumistel Ida-Virumaal, samuti koolides esinedes on ta oma silmaga näinud ja kõrvaga kuulnud, mida arvavad Ukrainas käivast sõjast need, kes elavad Venemaa infoväljas. Perling nimetab kuuldut-nähtut masendavaks.

Eestis on äärmiselt oluline teha kõik võimalik, et vältida provokatsioone ning kindlustada eri rahvusest inimeste rahulikud suhted.

Õiguskantsler Ülle Madise.  

Just selleks, et ei lahvataks konfliktid koolides, kuhu liiati saabub üha rohkem sõja jalust põgenenud Ukraina lapsi, ega ka mujal avalikus ruumis, kui näiteks autod hakkavad ringi sõitma Z-tähega klaasil, peab vandeadvokaat Ginter oluliseks, et seadused kaitseksid provokatsioonide eest, mis võivad kaasneda Venemaa agressiooni heroiseeriva ja toetava sümboolika kasutamisega.

Ta lisab, et on tavaliselt keeldude sisseseadmise suhtes konservatiivne, aga selle teema puhul näeb ta võimalikku ohtu, et Venemaa sõda toetavate sümbolitega teise poole mõnitamine võib viia vägivallani, eriti arvestades, et 9. maini, mida Venemaa tähistab võidupühana, on jäänud vähem kui poolteist kuud.

Ginteri hinnangul on Vene agressiivset sümboolikat lihtne keelustada. «Sellega saab vältida palju arenguid, mis tulevad muidu paratamatult kaasa,» lisab ta.

Eesti seaduseloojad kavatsevad sellised Z-tähed, millega inimesed avaldavad Krimmi okupeerimise kaheksanda aastapäeva üritusel Moskvas Lužniki staadionil toetust Venemaa presidendi Vladimir Putini algatatud sõjale Ukraina vastu, teha siinses avalikus ruumis keelustatuks ja karistatavaks.

Riigikogu liige Eerik-Niiles Kross (Reformierakond), kelle pädevuseks on julgeolekuteemad, pooldab enda sõnul täielikku nulltolerantsi agressioonisõja sümbolitele, ent tõdeb, et Venemaa sõjategevusest lähtuvate teemade ring on palju laiem kui Z-tähe, Georgi lindi ja muu putinistliku atribuutika keelustamine.

Seda tunnistab ka justiitsministeeriumi asekantsler Kärner, kes kinnitab, et küsimuste ring, millega ministeerium praegu pühendunult tegeleb, ei piirdu üksnes vaenuliku sümboolikaga, vaid ka teiste agressioonis osalemise viiside või nende toetamisega. Näiteks on justiitsministeerium esitanud karistusseadustiku muutmise eelnõu, mis käsitleb Vene agressioonis aktiivset kaasa löömist, sh relvajõududega liitumist, ja panustab rahvusvahelisse koostöösse, et Venemaa toime pandud sõjakuriteod jõuaksid kohtu ette.

Samas märgib Kross, et selles asjas, mida tuleks peale sümboolika veel seadusega reguleerida, on eelnevalt vaja ühiskondlikku arutelu. «Niiviisi, et keelame kõik ära, kaugele ei jõua,» sõnab ta.

Reinsalu, kes peab sõda toetavate sümbolite leviku tõkestamiseks nende kiiret keelustamist tähtsaks, tunnistab, et muutub ebalevaks ja ettevaatlikuks, kui seadusega hakataks reguleerima näiteks Kremli argumentide vahendamist ja edastamist. Kui Venemaa retoorika pruukimine kuriteole üles ei kutsu, on selle vastu võitlemisel tema hinnangul kõige tõhusam ühiskonna enda reaktsioon, nii nagu seda sai näha siis, kui Keskerakonna staažikas liige Nikolai Põdramägi, kes esines nädal tagasi Tartu linnavolikogu istungil Vene-meelsete seisukohtadega, esitas üldsuse pahameele järel selle nädala algul erakonnast lahkumise avalduse.

Reinsalu ütleb, et saab praeguses olukorras, kus Ukrainas käib sõda, aru kiusatusest kohatute ja lollide mõtete väljaütlemist sanktsioneerida, ent hoiatab: «See avab Pandora laeka.»

Et sõnum ei hajuks

Vandeadvokaat Ginter ei pea mõistlikuks, kui lisaks Venemaa sümboolikale hakataks uute seadustega samal ajal reguleerima ka muid Venemaa sõjategevusest tulenevaid aspekte, sest seaduste selline nn paketistamine keerab tema väitel tavaliselt head kavatsused tuksi. «Siis hakatakse jaurama, et mingi paragrahviga tekib mingi probleem, ning hakatakse selle ümber tantsu lööma,» näitlikustab ta. Pealekauba, sedastab ta, kipub nn pakettseaduse puhul selle sõnum ühiskonnas hajuma ning lähinädalail, mil aeg kiirustab takka, see vastu võetud ei saaks.

Politsei hinnangul tuleb kiiresti kaaluda agressiooni toetava sümboolika, sh Z-tähe keelamine Eesti avalikus ruumis.

PPA peadirektor Elmar Vaher.  

Eelmine peaprokurör Perling esindab seisukohta, et uute seaduste tegemise kõrval tuleks püüda kehtivaid seadusi maksimaalselt rakendada. Ta väidab, et karistusseadustiku paragrahvid, mis räägivad sõjapropagandast, vaenu õhutamisest ja avaliku korra rikkumisest, võiks pakkuda juba praegu tuge, et Venemaa kui agressori sõjategevuse toetamist ja sümboolika kasutamist taunida ja karistada.

«Nii et kokkuvõttes saab asuda tegutsema juba ka täna, kui nii otsustatakse,» väidab Perling. Ent lisab: «See omakorda ei võta ära võimalust teha seadust veel konkreetsemaks ja selgemaks.»

Endine justiitsminister Rein Lang, kes on enda ümber koondanud pool tosinat juuraeksperti – ta nimetab neid justiitskaitseliidu toetusgrupiks –, et aidata justiitsministeeriumil uues pingestunud olukorras lahendusi leida, peab Perlingu seisukohta teoreetiliselt õigeks. «Seadusi peab muutma nii vähe kui võimalik, ja nii palju kui hädavajalik,» ütleb Lang.

Sellegipoolest tuleb riigikogul langetada Langi hinnangul ühesed otsused, mis ütlevad, et agressioonide ja genotsiidide toetamine ja õigustamine, sh sellega seonduvate sümbolite kasutamine ei ole lubatud, ning teha seda kiiresti. «Need, kes tegutsevad sõjaväelise ülesande alusel, on vaja rajalt maha saada,» põhjendab ta. «Aga sa ei saa ju [kedagi] kinni panna, kui selleks puudub seaduslik alus.»

Kui seadust ruttu ei muudeta, seisame silmitsi küsimusega, mida teeme siis, kui 9. mail vaenuliku sümboolikaga massid tänavale tulevad, hoiatab Ginter.

Politsei reageerib sõda õhutavate sümbolite kasutamisele

PPA ühendstaabi juht Aivar Alavere kinnitas, et politseile on Z-sümboolikaga seotud juhtumitest teatatud ligi 20 korral. Peamiselt on teavitatud Z-märgistusega autodest, kuid ka majaseinale, bussiootepaviljoni või prügikastile joonistatud Z-tähtedest.

«Politsei reageerib nendele teadetele ning vestleme autojuhtidega, kelle autol on agressiooni õhutav sümbol või proovime välja selgitada, kes sümboli on joonistanud,» ütles Alavere, nentides, et ehkki politsei palub sümboli eemaldada, ei ole selle kasutamine keelustatud ning inimene karistada ei saa.

Ja isegi kui inimene sümboli eemaldabki, ei saa politsei kindel olla, et seda peatselt uuesti autole ei kleebita. Kas Z-täht on aga ainukene sümbol, mille eksponeerimise eest noomida saab?

«Politsei ei kontrolli praegu Georgi lindiga inimesi või sõidukeid nii, nagu oleme kontrollinud Z-sümboolikaga sõidukeid ja inimesi.» Küll aga sõnas politsei, et tõenäoliselt tuleb ümber hinnata politsei käitumine ka Georgi lindi korral, kuna selle tähendus on muutunud, sest seda kannavad Ukrainas tavalisi inimesi tapvad Venemaa sõdurid.

Kui aga mistahes sümbolit kasutatakse provotseerivalt, siis politseil on võimalus ja kohustus sekkuda.

Alexandra Saarniit

Kommentaarid (12)
Tagasi üles