K, 22.03.2023

Mugavam abielluda ja lahutada: riik tahab sisse viia digiallkirjaga avaldused

Brita-Maria Alas
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Mugavam abielluda ja lahutada: riik tahab sisse viia digiallkirjaga avaldused
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Abielu. Foto on illustratiivne!
Abielu. Foto on illustratiivne! Foto: Urmas Luik

Kui abielu- ja abielulahutusavaldusi saab praeguse seaduse järgi perekonnaseisuasutustes vaid kohapeal esitada, siis siseministeeriumi eelnõu võimaldaks seda edaspidi ka digitaalselt teha. 

Valitsus otsustas täna algatada siseministri esitatud eelnõu, millega kaasajastatakse abielu- ja abielulahutusmenetlust ning võetakse kasutusele e-riigile omane elektrooniline asjaajamine.

«Meil ei ole küll andmeid, et keegi oleks jätnud abiellumata, kuna avalduse esitamine on liiga keerukas, kuid võib öelda, et nõue avalduse perekonnaseisuasutuses kohapeal esitamiseks on ammu ajale jalgu jäänud. Seepärast teemegi abiellumiseks vajaliku avalduse esitamise lihtsamaks ja mugavamaks ning peagi saab avaldusi esitada ka e-teenusena. Sama käib abielu lahutamise kohta,» ütles siseminister Kristian Jaani (KE).

Jaani lisas, et enne seaduse jõustumist tuleb portaali rahvastikuregister.ee luua võimalused elektroonsete avalduste esitamiseks ja seetõttu tekib valmisolek avalduste esitamiseks etapiti.

Eelnõu kohaselt tagatakse esmalt elektroonilise abiellumisavalduse esitamise võimalus tänavu alates 30. detsembrist ning seejärel abielulahutusavalduse esitamine 1. detsembrist 2024. aastal. Muud abiellumisavalduse ja abielulahutusavalduse esitamisele kehtivad nõuded jäävad samaks.

Märksõnad
Tagasi üles