INTERVJUU Mariupoli linnapea Postimehele: Vene võimud jagavad filtreerimispunktides inimesed kolme kategooriasse (1)

Jaanus Piirsalu
, ajakirjanik
Copy
Mariupoli valitud linnapea Vadõm Boitšenko viibib Ukraina kontrollitud territooriumil, kuid oma täpset asukohta ta ei avaldanud.
Mariupoli valitud linnapea Vadõm Boitšenko viibib Ukraina kontrollitud territooriumil, kuid oma täpset asukohta ta ei avaldanud. Foto: Kuvatõmmis

Ümberpiiratud Mariupoli ümbruses on Vene armee loonud neli filtratsioonipunkti kohalikele elanikele, kus neid hoitakse alandavates tingimustes, rääkis intervjuus Postimehele Mariupoli valitud linnapea Vadõm Boitšenko.

Boitšenko ise viibib Ukraina kontrollitud territooriumil, kuid oma täpset asukohta ta ei avaldanud. Side temaga oli esmaspäeva õhtul tehtud intervjuu ajal väga halb ja katkendlik, kuid siiski õnnestus temaga rääkida. Postimehel puudub võimalus Boitšenko väiteid kontrollida.

Mis toimub praegu Mariupolis?

Alustuseks tuleb mõista, et Vene Föderatsioonil oli algusest peale plaan hävitada Mariupoli kriitiline infrastruktuur: elektri-, sooja- ja veevarustus, gaas, side. Kõiki infrastruktuuriobjekte hävitati sõja algusest peale süstemaatiliselt. Juba 3. märtsiks oli linn jäänud täielikult ilma sooja, elektri ja veeta ning ka sideta, ilma informatsioonita.

1. märtsiks oli linn ümber piiratud. 3. märtsil alustasime aktiivseid läbirääkimisi Vene esindajatega, et korraldada elanike evakueerimist. Sel ajal olid meil veel olemas vajalik linnatransport, kusjuures täiesti uued bussid, mille me olime ostnud välisabi eest. Leppisime kokku, kus bussid hakkavad inimesi ootama, millal ja kuidas me hakkame inimesi teavitama.

Palusime tulevahetuse peatamist [evakuatsiooni ajaks]. Seda ei tehtud, vaid selle asemel avati suurtükkidest ja lennukitelt tuli nende kohtade pihta, kus transport ootas, selge eesmärgiga nurjata igasugune evakuatsioon. Selle tulemusena hävitati nädala aja jooksul üle saja ühiku transpordivahendeid, millega me lootsime elanikke välja viia.

11. märtsiks polnud meil enam ühtegi bussi, millega inimesi välja viia. 1.–10. märtsini ei lasknud Vene väed kedagi linnast välja. Omal jõul seda üritanud inimesed jõudsid esimese Vene armee kontrollpunktini ja sealt saadeti nad tagasi, öeldes, et neil on käsk mitte kedagi linnast välja lasta. Vene pool täiesti selgelt meelega lõi Mariupolis kõik eeldused humanitaarkatastroofiks.

Tänaseks on olukord selline, et enne sõda 440 000 elanikuga linnas on hävitatud täielikult või osaliselt 90 protsenti elumajadest. 60 protsenti majadest on saanud otsetabamuse suurtükkidest pommitamise või õhulöökide tulemusena. 40 protsenti elumajadest pole võimalik enam taastada. 

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles