P, 2.04.2023

RIA sõlmis uue mobiil-ID lepingu senise teenusepakkujaga

Postimees
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Digiallkiri. Mobiil-ID
Digiallkiri. Mobiil-ID Foto: Mihkel Maripuu

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) ning sertifitseerimisteenuse pakkuja SK ID Solutions AS (SK) sõlmisid mobiil-ID teenuse tagamiseks viieaastase lepingu, mis jõustub 2. juulist.

Lepingu kohaselt jätkub mobiil-ID senisel kujul ehk riikliku isikutuvastamise vahendina. Kõik varasemalt väljastatud mobiil-ID-d kehtivad nende viieaastase kehtivusaja lõpuni ning neid saab jätkuvalt kasutada e-teenustes.

Mobiil-ID kasutamine muutub uue lepingu järgi lihtsamaks. «Tänu uuendatud lahendusele muutub 2. juulist mobiil-ID taotlemine oluliselt mugavamaks ja kiiremaks. Nii saab juba vähem kui kahe kuu pärast teha kõiki taotlemiseks vajalikke toiminguid mobiilioperaatori iseteeninduskeskkonnas. Sarnaselt Smart-ID-ga on tulevikus võimalik omada mitut mobiil-ID-d korraga,» ütles SK juhatuse liige Liisa Lukin.

Lisaks nimetatule võimaldab kavandatud seadusemuudatus väljastada mobiil-ID-d alates 7-aastastele lastele nende seadusliku eestkostja nõusolekul.

RIA peadirektori asetäitja Joonas Heiteri sõnul on paralleelselt nii mobiil-ID kui ka ID-kaardi kasutamine riigi jaoks väga tähtis, sest mitme isikutuvastusvahendi olemasolu vähendab ohte. «Kui ühega peaks midagi juhtuma ja seda ei saa kasutada, tagab alternatiivi olemasolu muretu digiteenuste kasutamise ja digiallkirja andmise seal hulgas riiklikes teenustes, kuhu veel ei saa siseneda Smart-ID-ga,» ütles Heiter.

Praeguse teenusepakkujaga uue mobiil-ID lepingu sõlmimine järgmiseks viieks aastaks on RIA hinnangul mõistlik valik. «Me ei hakanud otsima uudset lahendust, mille arendamine ei ole poole aastaga lihtsalt võimalik, kuna senine mobiil-ID leping lõpeb selle aasta 1. juulil. Jõudsime läbirääkimistel kokkulepeteni, mis tagavad mobiil-ID teenuse jätkumise arvestades mõlema osapoole ootusi. Samuti nägime eelmise aasta lõpus luhtunud mobiil-ID hanke järel, et hetkel ei ole pakkumises uut tehnoloogilist lahendust, mis kohanduks ilma suuremate arendustöödeta Eesti e-riigi oludega ning pakuks kasutajatele reaalset lisaväärtust,» märkis Heiter.

Tulevikku silmas pidades vaatab RIA e-kukru ehk digitaalse rahakoti suunas, mis arvestab Euroopa Liidu elektroonilise identiteedi arengutega. «Viie aastaga tehnoloogia muutub ning ilmselt selleks ajaks on olemas innovaatiline lahendus, mis pakuks kasutajatele rohkem võimalusi,» sõnas Joonas Heiter.

Ta lisas, et Euroopa Komisjoni väljatöötatav uus e-kukru lahendus tuleb üle võtta kõigil Euroopa Liidu liikmesriikidel. «Ka Eestil on määrusest tulenev kohustus see lahendus kasutusse võtta ning riigina juba töötame selle kallal. Seda aspekti silmas pidades on mõistlik niikaua jätkata senise mobiil-ID teenusega, muuta see kasutajatele võimalikult mugavaks ning mitte panustada nn vahelahendusele,» rõhutas Heiter.

Eelmise aasta detsembris tunnistasid RIA ja PPA luhtunuks mobiil-ID hanke, millega otsiti Eestile uut mobiilset lahendust ning täisteenuse pakkujat. Lõppvoorus esitas Belgia ettevõte pakkumise, mis ei vastanud hankija ootustele. Aasta alguses otsis RIA koos partneritega tekkinud olukorrale lahendust, mis tagaks mobiil-ID teenuse ka pärast kehtiva lepingu lõppemist alates selle aasta juulist.

Tänase seisuga on kasutusel rohkem kui 251 000 mobiil-ID-d ning iga kuu tehakse nendega keskmiselt 10 miljonit toimingut.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles