President Karis Helsingis: Soome ja Rootsi liitumine NATOga tugevdaks oluliselt Läänemere piirkonna julgeolekut

Margus Paaliste
, ajakirjanik
Copy
Alar Karis ja Soome president Sauli Niinistö
Alar Karis ja Soome president Sauli Niinistö Foto: Vabariigi Presidendi Kantselei

President Alar Karis ütles täna Helsingis toimunud kohtumisel Soome presidendi Sauli Niinistöga, et Eesti toetab nii Soome kui ka Rootsi võimalikku liitumist NATOga, sest see tugevdab oluliselt Läänemere piirkonna julgeolekut.

«Soome ja Rootsi liitumine NATOga annaks olulise panuse Läänemere piirkonna julgeolekusse,» ütles president Karis. «See mõjutaks oluliselt Põhja-Balti kaitsekoostööd ning seda, kuidas NATO meie regioonis tegutseb.»

Karise hinnangul ei ole Venemaal ressursse märkimisväärseks sõjalise jõu demonstreerimiseks meie piirkonnas vastusena Soome ja Rootsi liikmelisusele NATO-s, kuid ta pidas võimalikuks küber- või hübriidoperatsioone. «Eesti seisab Soome kõrval ja toetab nii poliitiliselt kui praktiliselt,» märkis ta.

Rääkides Euroopa julgeolekuolukorrast ütles president Karis, et esmatähtis on nii Ukraina võiduga sõja lõpp kui ka Euroopa riikide energiasõltumatus ning julgeolek. «Praegu on oluline toetada Ukrainat ja jätkuvalt survestada sanktsioonidega Venemaad,» ütles Karis. «Euroopa Liidus kokku lepitud majandussanktsioone pole võimalik leevendada enne sõjakahjude hüvitamist.»

Riigipead rõhutasid vajadust energiasõltumatuse saavutamiseks süvendada regionaalset koostööd. «Eesti ja Soome koostöö LNG-ujuvterminali rajamisel on märkimisväärne samm selles suunas. Samuti peame olema nutikad regionaalse taastuvenergia koostöö süvendamise osas,» ütles president Karis.

Riigipeade kohtumisele eelnenud Tuglase Seltsi 40. aastapäeva piduliku seminari tervituskõnes ütles Karis, et Eesti ja Soome suhted ning saatused on tihedalt põimunud. «Soomel on lõunapool lahte miljon sõpra,» kinnitas riigipea. «Eesti sai riigina astuda Soome kõrvale ÜRO-s 31 aastat tagasi, kui taastasime iseseisvuse. Euroopa Liidus põimusid meie teed 18 aasta eest. Oleme nendes organisatsioonides olnud teineteisele head partnerid. Nüüd on võimalik, et Soome astub Eesti kõrvale NATO-s, mis põimib kokku ka meie riikide ja rahvaste julgeoleku.»

President Karis soovis seltsile julget tulevikku vaatamist ja uuenduslikku meelt, et ka järgnevatel aastakümnetel oleks põhjust kokku tulla ning kahe rahva ja riigi laialdasest kultuurikoostööst rõõmu tunda ja edasisi sihte seada.

Veel külastas president Karis Helsingis Soome innovatsioonifondi SITRA ning kohtus Soome akadeemiliste organisatsioonide esindajatega.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles