N, 6.10.2022

Marko Mihkelson: Macron ja Scholz võiksid telefonitoru hargile panna ja kiiremas korras Ukrainasse minna

Postimees
Marko Mihkelson: Macron ja Scholz võiksid telefonitoru hargile panna ja kiiremas korras Ukrainasse minna
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 40
Riigikogu väliskomisjoni juht Marko Mihkelson.
Riigikogu väliskomisjoni juht Marko Mihkelson. Foto: Mihkel Maripuu

Saksa kantsler Olaf Scholz ja Prantsuse president Emmanuel Macron nõudsid laupäeval Vene riigipealt Vladimir Putinilt, et ta peaks «tõsiseid otseläbirääkimisi» oma Ukraina ametivenna Volodõmõr Zelenskõiga. Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson kirjutas ühismeedias, et nende teguviis sillutab tahtmatult teed Venemaa uutele vägivallategudele. 

«See on uskumatu, kuidas Prantsusmaa ja Saksamaa praegused juhid sillutavad tahtmatult teed Venemaa uutele vägivallategudele. Macroni ja Scholzi tänane 80-minutiline telefonikõne Putiniga paneb paratamatult parafraseerima Macroni ennast: kas siin pole mitte tegemist ajusurmaga?» küsis Mihkelson.

Ta nentis, et tegemist on karmide sõnadega oma liitlaste suunal, kuid sõja vallandaja ja kuritegude eest vastutaja püsiv legitimiseerimine on Mihkelsoni sõnul ohuks kogu meie liitlasruumile.

«Kuidas ometi pole Pariisis ega Berliinis õpitud (lähi)minevikust? Miks otsitakse ettekäändeid (Saksamaa kaitseministeeriumi esindaja valelik väide seoses olematu NATO kokkuleppega Ukrainale tanke ja lennukeid mitte anda) Ukrainale relvaabiga viivitamisel ning miks eeldatakse, et Euroopa suurrahva vastast hävitussõda pidav Putini Venemaa hoiab ühtegi lubadust?»

«Kui Macronile ja Scholzile teeb peavalu Ukraina sadamate blokeerimisest tulenev toidukriis Põhja-Aafrikas ja mujalgi, siis tuleb tegutseda humanitaarkonvoi loomisega Mustal merel ja aidata kaasa Ukraina kaubalaevade läbipääsule. Samuti oleks loogilisem aidata Ukrainal vastu seista agressioonile ja lõpuks võita maailmakorda muuta püüdev Venemaa.»

Mihkelson sõnas, et Macron ja Scholz võiksid telefonitoru hargile panna ja võtta kiiremas korras ette reisi Ukrainasse. «Ma loodan, et Macroni ja Scholzi kummalist tegevust ei kannusta kartus kaotada mõjuvõimu demokraatlikus Euroopas, kuhu võiduka sõjaga siseneks kindlasti Ukraina, aga ka perspektiivis Moldova ja Gruusia ning Valgevene vabaneks de facto Vene okupatsioonist. Euroopa tervikuna vabaneks aga vähemalt mõneks ajaks Venemaa eksistentsiaalsest ohust.»

«Selle nimel võiks ju ometi näidata demokraatlike väärtuste ja põhimõtete eest seisvate riigimeeste liidriomadusi. Õnneks on Euroopal olemas Ukraina vaprad mehed ja naised, kes teavad, mis on vabaduse hind.»

Märksõnad
Tagasi üles