N, 2.02.2023

Presidendi kantselei uuris võimalusi korraldada erakorralised valimised

Ulla Länts
, ajakirjanik
Presidendi kantselei uuris võimalusi korraldada erakorralised valimised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
President Alar Karis soovib Eestile töövõimelist valitsust.
President Alar Karis soovib Eestile töövõimelist valitsust. Foto: Mihkel Maripuu
  • Sisepoliitiline olukord ei välista erakorralisi valimisi.
  • Eesti vajab kiiresti toimivat valitsust.
  • Erakonnad loodavad erakorralisi valimisi vältida.

Riigi valimisteenistus sai presidendi kantseleilt kirja, kus küsitakse arvamust, milline võiks olla optimaalne aeg, et valmistada ette ja korraldada erakorralised valimised.

Presidendi kantselei direktor Peep Jahilo märgib valimisteenistuse juhile saadetud kirjas, et sisepoliitiline olukord ei välista päriselt seisu, kus valitsuskriisi lahendamise ühe käiguna võib riigipea ette kerkida küsimus riigikogu erakorralistest valimistest.

Presidendi kantselei palub kirjas riigi valimisteenistuse arvamust, milline oleks optimaalne aeg, mis on vajalik erakorraliste valimiste ettevalmistamiseks ja korraldamiseks sel suvel.

Presidendi kommunikatsiooninõunik Indrek Treufeldt ütles Eesti Päevalehele, et president ei suhtu erakorraliste valimiste väljakuulutamisse kergekäeliselt, aga neid ei saa ka välistada.

Kui president otsustab erakorralised valimised välja kuulutada, peavad need riigikogu valimiste seaduse järgi toimuma 20–40 päeva jooksul.

President Alar Karis nentis reedel, pärast Keskerakonna ministrite ametist vabastamist, et Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsiooni lagunemine oli selge juba mõnda aega. Ühtlasi viitas riigipea vajadusele tegutseda kiiresti, kuna Eesti vajab töövõimelist koalitsiooni ja töövõimelist valitsust, kes suudaks otsustada ja riiki juhtida.

President Alar Karise hinnangul oli valitsusliidu lagunemine selge juba mõni aeg tagasi.
President Alar Karise hinnangul oli valitsusliidu lagunemine selge juba mõni aeg tagasi. Foto: Teele Toova

President juhtis tähelepanu, et hetkel on Euroopas viimaste aastakümnete teravaim julgeolekukriis ja Eestis lahendamata energiajulgeoleku küsimused.

President Karis kutsus koalitsioonierakondade juhid Kaja Kallase ja Jüri Ratase Kadriorgu juba mõni nädal varem, et selgitada välja, kas erimeelsused võivad päädida valitsuskriisi ja võimuliidu lagunemisega. Toona rõhutas Karis, et koalitsiooni mõlema erakonna vastutus on hoida valitsusliidu koostöövõimet ja omavahelist usaldust. Riigipea juhtis juba siis tähelepanu, et kui koostöö asemele tulevad ultimaatumid ja ühine valitsemine muutub omavaheliseks sõnasõjaks, ei ole koalitsioonivalitsusel mõtet koos käia.

Võimukriisi ületamiseks on hetkel käimas kahed koalitsioonirääkimised, Kaja Kallas (RE) tegi ettepaneku võimuliidu moodustamiseks Isamaale ja Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ning Keskerakond soovib taastada koalitsiooni EKRE ja Isamaaga.

Eile kohtusid Isamaa esindajad nii Reformierakonna ja sotside kui ka EKRE ja Keskerakonnaga. Mõlemad pooled olid uue valitsuse loomise suhtes optimistlikud, hetkel loodetakse erakorralisi valimisi vältida.

Märksõnad
Tagasi üles