/nginx/o/2022/06/13/14623838t1hc0b1.jpg)
- Serviisi autoriks on Peterburi hõbesepp, kes valmistas lauahõbedat Vene tsaariperekonnale.
- 1948. aastal viisid admirali tütred endaga kaasa Kanadasse.
- 2000. aastal annetasid nad serviisi Eesti mereväele.
Eesti merevägi kinkis Eesti sõjamuuseumile admiral Johan Pitkale (19. veebruar 1872 – september 1944) kuulunud, maailmakuulsa Vene meistri valmistatud hõbeserviisi, mille aja- ja kultuuriloolist väärtust kokku ei olegi sõjamuuseumi hinnangul võimalik rahas hinnata.
Ligi üheksa kilo kaaluv serviis koosneb kaheksast osast: neli vaagnat, kann, kohvikann, teekann ja teekannu alus.
1849. aastast pärineva serviisi autor on Peterburi hõbesepp Karl Boianowski, kes valmistas lauahõbedat Vene tsaariperekonnale. Teise maailmasõja ajal hoidis Pitka perekond serviisi Soome Pangas. 1948. aastal viisid admirali tütred Linda Päären ja Saima Queenie Joasalu selle endaga kaasa Kanadasse. 2000. aastal annetasid nad serviisi Eesti mereväele.
Serviisi väärikalt pidulik üleandmistseremoonia toimus eile sõjamuuseumis Viimsi mõisas, kus mereväe ülem kommodoor Jüri Saska ja sõjamuuseumi direktor Hellar Lill eemaldasid katte spetsiaalselt serviisi jaoks hangitud antiikselt ampiirstiilis vitriinilt.
Lill tänas oma sõnavõtus mereväge väga erilise ja hinnalise annetuse eest. «On omamoodi ime, kuidas midagi niisugust on läbi ajaloo meie päevini säilinud,» ütles Lill, viidates serviisi pikale teekonnale Soome, Rootsi ja Kanada kaudu tagasi Eestisse. «Tähelepanuväärne on ka see, et peaaegu tervet sajandit serviisi ajaloost katab saladuseloor – pole teada, mis asjaoludel Pitka pere selle omandas,» rääkis Lill ja avaldas lootust, et sõjamuuseumi teaduritel õnnestub asjasse selgust tuua.
Kommodoor Saska tänas omakorda sõjamuuseumi serviisi senise hoolsa hoiustamise eest – see on olnud muuseumisse deponeeritud alates 2006. aastast.
Serviis jääb sõjamuuseumis külastajatele vaatamiseks välja suve lõpuni. PM