N, 8.12.2022

Kagupiiri esimese etapi ehitus sai valmis

Alexandra Saarniit
, ajakirjanik
Kagupiiri esimese etapi ehitus sai valmis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kagupiiri esimese etapi ehitustööd said valmis.
Kagupiiri esimese etapi ehitustööd said valmis. Foto: PPA

Merko Ehitus Eesti ja GRK Infra Võrumaal andsid neljapäeval piirialal politsei- ja piirivalveametile (PPA) üle 23,5 kilomeetri pikkuse välja ehitatud piirilõigu.

2020. aastal sõlmisid PPA, Merko Ehitus Eesti ja GRK Infra kagupiiri taristu esimese etapi ehituse lepingu, mille raames plaaniti aastaks 2023 välja ehitada 23,5-kilomeetrine piirilõik kolmikpunktist Luhamaani. Soodsad ilmaolud ja ehitustööde planeerimisoskus viis selleni, et esimese etapi ehitustööd said valmis aasta varem, teatas PPA pressiesindaja.

PPA piirivalveosakonna juht Egert Belitšev ütles, et esimese korralikult välja ehitatud piirilõigu valmimine on märgiline verstapost Eesti riigi ajaloos.

«Elame ajal, kus piiriturvalisus on olulisem kui kunagi varem. Mullu ründas Valgevene meie naabreid, kasutades selleks tuhandeid migrante. Tänavu ei räägi me vähemast kui laiaulatuslikust sõjast Ukrainas ning Venemaa tegevustest ja ähvardustest, mis polnud mõnda aega tagasi veel mõeldavadki. Kõige toimuva taustal ei saa alahinnata, et just riigipiiri kaitsmisest saab laiemalt alguse kogu ülejäänud Eesti turvalisus,» märkis Belitšev.

Kagupiiri esimese etapi ehitus sai valmis.
Kagupiiri esimese etapi ehitus sai valmis. Foto: PPA

«Tõsi, piir ei valva end ise, vaid see üksnes aitab piirivalvuritel toimuvaga kursis olla ja vahejuhtumitele reageerides aega võita. Seda märgilisem on, et kaasaegne piiri esimene etapp valmib piirivalve sajandal aastapäeval. See on kahtlemata võimas kingitus piirivalvuritele, kes on aastaid väga keerulistes oludes tööd teinud, aga sama suur kingitus kogu meie riigile,» lisas piirivalvejuht.

«Mitmekesised ja keerukad looduslikud olud on esitanud piiriehitusel insenertehniliselt ohtralt väljakutseid. Tööde valmimine tähtajast ligi aasta varem kinnitab lisaks soodsate ilmastikuolude toele ka väga head koostööd igakülgselt kaasa mõtleva tellijaga,» tunnustas Merko Ehitus Eesti juhatuse esimees Ivo Volkov.

Kagupiiri esimese etapi ehitus sai valmis.
Kagupiiri esimese etapi ehitus sai valmis. Foto: PPA

Kagupiiri esimese etapi ehitus kulges 23,5 kilomeetri pikkusel piirilõigul Võrumaal, alates Eesti, Läti, Venemaa kolmikpunktist kuni Luhamaa piiripunktini. Kui ehituse alguses planeeriti PPA eelarves piirilõigu ehituseks kuni 20 miljonit eurot, siis lõplik hind kujunes ligi miljoni euro võrra väiksemaks.

Juba käib ka ehitus teisel piirilõigul, mille hanke võitis samuti Merko Ehitus Eesti ja GRK Infra ühispakkumus. Lisaks käib hange seireseadmete soetamiseks äsja valminud piirilõigule.

Märksõnad
Tagasi üles