Kõlab klišeena, aga alati on hea rohkem uurida. Raport «Sooline palgalõhe Eestis» on küll värske, aga emaduslõivust rääkides jäi paljudel ehk tähele panemata, et kasutatakse 2007.–2013. ja 2014. aasta andmeid. Tegu on pilguheiduga minevikku.
Statistikaameti järgi on sooline palgalõhe Eestis kümne aastaga kukkunud 25 protsendi pealt 14,9 peale. Oleks vaja teada, missugune on samal ajal olnud emaduslõivu dünaamika, muidu tekib oht, et lahendatakse probleemi, mis tegelikult juba minevikku jäänud.
Soome perehüvitus erineb Eesti omast
Eesti ja Soome pakutavad hüvitised erinevad üksteisest ka muudel viisidel kui ainult summas. Laste arvu järgi rakenduvatel toetustel on põhjanaabri juures regionaalseid erinevusi, lisaks mõjutavad lapsed vanemate või hooldajate teisi toetusi.
Lapsetoetust makstakse Soomes kuni 17. eluaastani sõltumata sellest, kas lapsel on keskharidus veel omandamisel või mitte. Toetuse suurus iga lapse kohta sõltub pere laste arvust ja tõuseb kuni viienda lapseni. Alates viiendast lapsest on lapsetoetuse suurus sama ka kõikidele tulevastele lastele.
Esimese lapse kohta makstakse Soomes lapsetoetust 94,88 eurot kuus. Teise lapsega kasvab toetus 104,84 eurole, kolmandaga 133,79 eurole, neljandaga 163,24 eurole ja viiendast lapsest alates on toetus tema ja iga järgmise kohta 182,69 eurot.
Tabeli järgi saab näiteks kolme lapsega pere kuus lapsetoetust 333,51 eurot (94,88 + 104,84 + 133,79). Suurem, viie alla 17-aastase lapsega pere, saab sellisel juhul 679,44 eurot kuus. Eraldi lasterikka pere toetust Soomes ei ole.
Võimalik koduhoiutoetus
Vanemapuhkuse lõppedes on alla kolmeaastast last võimalik veel kodus hoida ning taotleda koduhoiu toetust. Ühe lapse toetus on tänavu 350,27 eurot kuus, iga järgmise alla kolmeaastase lapse kohta 104,86 eurot kuus.
Üksikvanemad saavad Soomes rahvapensioniameti Kela andmete järgi iga lapsetoetust saava lapse kohta 63,30 euro võrra kõrgendatud toetust.
Lapsed mõjutavad Soomes ka muude sotsiaaltoetuste summasid. Näiteks töötu abiraha tõuseb 5,41–10,25 eurot päevas olenevalt laste arvust. Lisatoetust saavad ka lastega õppurid. Õppetoetus tõuseb 103,53 euro võrra kuus sõltumata laste arvust.
Lapse- ja ematoetusele lisaks pakub mõni vald rohkem toetusi kui teised. Eraldi sünnitoetust pakuvad Soomes vaid üksikud vallad ning selle summad jäävad 500 ja 6000 euro vahele. Sünnitoetus võidakse maksta lapse sünni puhul korraga või suurema summa puhul mitmes osas aastate peale jaotades, sõltuvalt vallast. Pikaajalise toetusega kaasneb elukohaga seotud konks.
Näiteks Tamperest ligi 100 kilomeetri kaugusel Virrati linnas makstakse sünnitoetust 500 euro kaupa kuni kaheksanda eluaastani. Toetuse saamiseks peab lapse elukoht rahvastikuregistri järgi endiselt Virratis olema. Samas Soome suuruselt kolmandas vallas Tamperes sünnitoetust ei pakuta.
Ahvenamaa saarestiku lapsetoetusi finantseerib vald iseseisvalt eraldi Mandri-Soomest, mis võimaldab veidi suurema toetuse kui mujal riigis. Ahvenamaal on toetus alates esimesest lapsest 110, teisest 143, kolmandast 185, neljandast 214 ja viiendast ning järgnevatest lastest 259 eurot.
Soomes on ematoetusena võimalik valida ühekordse rahatoetuse ja beebipaki vahel. Beebipaki väärtus on rahaliselt suurem kui makstav toetus, mistõttu valib suurem osa emadest põhiliselt beebiriietest ja hügieenitarvetest koosneva paki. Pakk saadetakse tänapäeval kõige ligemal asuvasse postiteeninduspunkti.
Kela andmetel soovis eelmisel aastal 67 protsenti ematoetuse saajatest beebipakki ühekordse 170 euro suuruse rahatoetuse asemel.
Maailmakuulus beebipakk
Beebipaki eelkäijat Kiertokori (eesti keeles ringluskorv) jagati juba sada aastat tagasi perenõuandlate kaudu. 1930. aastate lõpus loodeti beebipakkide abil meelitada vaeseid tulevasi emasid rasedusajal tervisehoiuteenuseid kasutama. 1940. aastate lõpus hakati pakke jagama kõikidele emadele sõltumata nende sissetulekust.
Soomest on beebipakke saadetud kingitusena muuhulgas Rootsi kroonprintsessile Victoriale ja Briti printsile Williamile, tänu millele on beebipakid pälvinud tähelepanu üle maailma. Hanna Einmann