GALERII Lootsi koge jõudis Lennusadamasse

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Copy

Ööl vastu tänast jõudis Lennusadamasse Tallinnas Lootsi tänava ehitusplatsilt leitud koge teine pool – ahtriosa ja veel üks keskmine osa.

Enam kui 24 meetri pikkune laevavrakk tuli transportimise jaoks neljaks lõigata. Nüüd alustab Meremuuseum töid, et seda ühte Euroopa suurimaid laevavrakke kogu hiilguses eksponeerida.

«Tänan südamest kõiki, kelle toel ainulaadne suurleid kõikideni jõuab. Meie muuseumis nähtavad Maasilinna laeva ja Kadrioru koge vrakid toovad juba aastaid kokku uudistajaid üle Eesti ning palju kaugemaltki. Neist suurem ja paremini säilinud Lootsi koge vrakk avab uue loo merendusest, aga ka eluolust seitse sajandit tagasi. Selle esiletoomiseks ehitame Lennusadama alal laevahalli, kus Lootsi koget konserveerime ja eksponeerime. Anname oma parima, et eelseisvate tööde kulgu saaks pidevalt jälgida,» ütles Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.

Lootsi tänava büroohoone ehituse käigus päevavalgele tulnud Euroopa üks suurim keskaegne laevavrakk jõudis Eesti Meremuuseumi alale Lennusadamas kahes osas. 4.–5. juuli öösel said veetud koge vööriosa ja esimene keskmine osa ning 7.–8. juuli öösel vraki ahtriosa ja teine keskmine osa. Vedu toimus marsruudil Lootsi 8 – Ahtri – Mere pst – Põhja pst – Kalaranna – Vesilennuki 6.

Olulisemad faktid Lootsi koge kohta:

*Lootsi koge on üks suurimatest keskaegsetest laevavrakkidest Euroopas ja suurim viimase sajandi leid maailmas.

*Vrakk tuli päevavalgele Tallinnas, Lootsi 8 büroohoone ehituse käigus 31. märtsil 2022. Esialgsetel hinnangutel tegemist on kogega ehk keskajal Lääne- ja Põhjamerel levinud ühemastilise laevaga.

*Koge oli ehitatud 1360ndate aastate paiku. Selle vrakk on 24,5 meetrit pikk, 9 meetrit lai ja 4 meetrit kõrge ning kaalub 97,7 tonni.

*Vrakk leiti ligikaudu 1,5 meetri sügavuselt maapinnast.

*Lisaks koge vrakile tuli päevavalgele mitu unikaalset leidu. Nende hulgas on näiteks vanim teadaolev nn gürokompass.

*Vraki transportimiseks ehitusplatsilt muuseumisse jagati koge neljaks osaks. Vajalikud ettevalmistused kestsid natuke üle kolme kuu ning osade vedamiseks kulus 13 tundi.

Alates 8. juulist paikneb koge vrakk Eesti Meremuuseumi Lennusadama alal, kus see konserveeritakse ja seejärel eksponeeritakse muuseumi laevahallis.

Tagasi üles