T, 16.08.2022

FOTOD JA VIDEO ⟩ Tallinna lahes uppunud luksuskaater Hooligan teisaldati mandrile

Postimees
Tallinna lahes uppunud luksuskaater Hooligan teisaldati mandrile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1

Politsei- ja piirivalveamet teisaldas täna möödunud laupäeval Tallinna lahes süttinud ja seejärel uppunud kaatri mandrile.

PPA merereostustõrje teenuse omanik Mati Kose ütles, et kaater otsustati veest välja tõsta ja teisaldada, kuna kütuse jätkuva lekkimise tõttu oli oht laiaulatuslikuks merereostuseks. «Panime nädala jooksul uppunud kaatri ümber mitu kihti poome ja kogusime reostust, ent nägime, et ulatuslikuma reostuse vältimiseks nendest tegevustest ei piisa. Juhul, kui kaater oleks jäänud teisaldamata, oleks reostus tõenäoliselt levinud Paljassaare looduskaitsealale ning Naissaare, Pirita, Viimsi ja Kopli randadesse,» selgitas Kose.

Kaater takistas laevaliiklust, kuna aluse vöör oli vaid meeter allpool veepinda. Kaatri ahter oli vastu põhja ning ebastabiilse asendi tõttu oli oht, et alus murdub pooleks.

PPA merevalvekeskuse juhi Hannes Matsina sõnul sujusid tõste- ja transporditööd plaanipäraselt ning ka ilmastikutegurid olid soodsad, sest tuul kandis väiksema reostuse avamerele, kus see paremini ära hajub ning kuumad ilmad aitavad kaasa sellele, et kütus veepinnalt aurustub. «Ujuvkraana tõstis uppunud kaatri veest välja ja transportis selle turvaliselt Süsta sadamasse, kus kaater tõsteti kaile. Kaatriga tegeleb edasi kindlustusfirma.»

Kaatri tõstmis- ja teisaldamistöödega alustati reede lõunapaiku ning töödega lõpetati kella 20 paiku. Kaasatud oli reostustõrjevõimekusega patrull-laev Raju, reostustõrje- ja päästelaev Kindral Kurvits, laevastiku meregrupi kaater, ujuvkraana, tuukrid ja päästeamet. Päästeamet aitas likvideerida kaldale tõstetud vrakist väljaimbunud kütuse reostuse.

Esialgsetel andmetel tabas möödunud laupäeval kella poole nelja paiku kaatrit tehniline rike. Õige pea pärast seda läks kaater põlema. Kaatri pardal viibinud kümnel inimesel õnnestus evakueeruda päästeparvele ja läheduses viibinud ja abivajajaid märganud jaht võttis nad peale ning vabatahtlikud merepäästjad toimetasid inimesed turvaliselt kaldale. Laev uppus ligi kolm tundi hiljem.

Laeva uppumiskohas on mere sügavus umbes kümme meetrit ning laevas oli õnnetuse hetkel ligi viis tonni kütust, millest osa põles tulekahju käigus ära.

Tõste- ja päästetööde kulud katab kindlustus.

Märksõnad
Tagasi üles