Nõukogude sõjasümbolitega monumendid Narvas on teisaldatud (1)

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Copy
Foto: Taavi Sepp
  • Lisaks sai II maailmasõjas langenute ühishaud Narva jõe kaldal neutraalse hauatähise.
  • Tank T-34 viidi Eesti Sõjamuuseumisse, kus ta lisatakse ekspositsiooni.

Täna pärastlõunaks on Narva linnast ja linnaümbrusest teisaldatud kuus Nõukogude sõjamonumenti, nende senistes asukohtades toimuvad korrastus- ja haljastustööd. 

«Punamonumentide teisaldamine Narvast ja Narva-Jõesuust oli väga suur operatsioon. Arvestades, kui jõudsalt oli Narvas kasvamas pinge punamonumentide ümber, pidi valitsus avaliku korra ja sisejulgeoleku tagamiseks tegutsema kiiresti. Me ei anna Venemaale võimalust kasutada minevikku Eesti kodurahu lõhkumiseks,» ütles peaminister Kaja Kallas (RE).

Ta meenutas, et täna varahommikul  võttis valitsus vastu otsuse ja juba pärastlõunaks olid võõrvõimu sõjamonumendid teisaldatud ning tank jõudnud Viimsi Sõjamuuseumisse. «See kõik toimus kiiresti ja rahumeelselt ning loodetavasti see nii ka jääb. Pingeallikaks olevad punamonumendid on avalikust ruumist kadunud ja saame koos edasi liikuda. Meil on ühine tulevik ja on aeg keskenduda sellele,» lisas ta. 

«Tänan kõiki, kes teisaldamise läbiviimises osalesid, kiire ja läbimõeldud tegutsemise eest ning kohalikke elanikke mõistva suhtumise eest. Eesti on meie ühine kodu ja tahame, et siin valitseks rahu ja kord. Selle nimel tuleb pingutada,» ütles Kallas.

Valitsuse tänase otsuse alusel teisaldati Narva avalikust ruumist Peetri platsi mälestustahvlid; punaarmeelaste mälestussammas Narva lossipargis ja Igor Grafovi mälestusmärk. Narva-Jõesuus eemaldati lisaks tankimonumendile kolme täägi mälestusmärk ja Meriküla dessandi mälestusmärk. Narva jõe ja Viktoria bastioni vahelisel alal paiknev II maailmasõjas hukkunute ühishaua tähis kohandati neutraalseks.

Tagasi üles