L, 26.11.2022

Külastajad saavad uut eksponaati uudistada juba sel reedel

Nele Kullerkupp
, ajakirjanik
Külastajad saavad uut eksponaati uudistada juba sel reedel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti sõjamuuseumi juht Hellar Lill (vasakul) punatanki saabumise hetkel muuseumis.
Eesti sõjamuuseumi juht Hellar Lill (vasakul) punatanki saabumise hetkel muuseumis. Foto: Tairo Lutter

Narva tank jõudis suure meediakajastuse saatel teisipäeval Viimsisse sõjamuuseumi. Kindral Laidoneri nime kandva muuseumi direktor Hellar Lill tunnistab, et rasketehnika angaari uue eksponaadi saabumine temas suuremaid emotsioone ei tekitanud ning punamonumendi teekonnal ta pingsalt silma peal ei hoidnud. «Minul erilisi emotsioone ei ole, kuid on hulk praktilisi asjaajamisi, sh vastata ajakirjanike küsimustele. Ei midagi erilist,» võtab Lill eilsed sündmused kokku.

Ühes on ta aga veendunud: kuigi samasugune tank on muuseumis külastajatele juba nähtav, on Narvast saabunud eksemplar siiski omal kohal. «Viimsi sõjamuuseumis on see tank eksponeeritud muu sõjatehnika juures ja asetub nii tehnika- kui ka sõjaajaloo konteksti,» selgitab ta ja lisab, et T-34 oli Teises maailmasõjas kindlasti oluline relv.

Eksponaadi autentsuse kohta kinnitab Lill juba varemgi mitu korda avalikkuses kostnut, et omaaegsetes lahingutes see konkreetne tank osalenud ei ole. «See tank toodi Narva 1970. aastal ja avati monumendina 9. mail. Toona võeti T-34 tankid relvastusest maha ja nõnda tekkiski üle Nõukogude Liidu selliseid tankimonumente mitmele poole,» selgitab ta. Direktor lisab, et kuuldud on sedagi, et sel tankil ei ole mootorit, nii et uudishimu on suur. Enne ta seda aga kinnitama ei kipu, kui oma silmaga üle vaadanud pole.

Märksõnad
Tagasi üles