N, 2.02.2023

Saaremaale jõuavad kolmekuused naaritsapojad

Postimees
Saaremaale jõuavad kolmekuused naaritsapojad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Tallinna loomaaed

Sel nädalal lastakse Ida-Saaremaa jõgedele lahti kaks pesakonda Euroopa naaritsaid. Loomad on mitu kuud Saaremaal spetsiaalsetes aedikutes looduses elamiseks ette valmistunud ning nüüd on nad valmis ette võtma põneva retke, vahendab Tallinna loomaaed. 

Loomaaiast toodi kevadel Saaremaale spetsiaalsetesse lahtilaskmisaedikutesse kolm viljastatud emast naaritsat. Neist kahel sündisid pojad. Aedikud varustati varjetega ning igas oli ka väike tiik, kus loomad õppisid saaki püüdma.

Praegu ligi kolmekuused pojad on täiskasvanud naaritsa mõõtu. Kätte on jõudnud pesakondade hajumise aeg, mis on ka parim hetk loomade loodusesse laskmiseks. Aedikutesse tehakse väikesed avad, kustkaudu nad saavad välismaailma uudistamas käia. Naaritsatele jätkatakse toidu andmist aedikus senikaua kui neil on selle vastu huvi.

Suur osa lahti lastavatest loomadest on varustatud raadiokaelustega, mis võimaldab nende edasist saatust jälgida. Loomaaiatöötajad loodavad, et nende kohanemine Saaremaa looduse ja ohtudega kulgeb suuremate tagasilöökideta ning on astutud veel üks samm selle üliharuldase pisikiskja Saaremaale asustamisse.

Loomaaia direktor Tiit Maran usub, et pingutused aitavad naaritsal püsida. «Hiiumaale naaritsate varjupaiga loomiseks kulus enam kui viisteist aastat. Nüüd saab seda kogemust Saaremaal rakendada kiirema edu saavutamiseks," ütles Maran. 

Marani sõnul teeb eriti suurt heameelt, et projekti veavad eest saarlased ise. Hiiumaa, loomaaia ja loodav Saaremaa populatsioon koos tagavad, et praegu üleilmselt ohustatud naarits püsib Eestis ka siis, kui pingutused mujal maailmas naaritsat alal hoida peaks ebaõnnestuma.

Naaritsaid sööta ei tohi

Kui naarits koduõue peaks ilmuma, siis tuleb kindlasti helistada telefonil 1247, kust suunatakse edasi naaritsatega tegeleva inimese poole. Kui parasjagu on õues ka lahtiseid koeri või kasse, siis tuleks nad kinni panna, kuniks naarits viiakse tagasi oma õigesse elupaika. Samuti paluvad loomaaiatöötajad naaritsaid mitte sööta, et neil ei tekiks harjumust inimestelt toitu saada.

Märksõnad
Tagasi üles