E, 5.12.2022

Tallinna Maratoni rada kulgeb tänavu suures osas kergliiklusteedel

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Tallinna Maratoni rada kulgeb tänavu suures osas kergliiklusteedel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tallinna maratoni poolmaraton 2019. aastal.

Tallinn Marathon, half-marathon.
tl/Foto Tairo Lutter/POSTIMEES
Tallinna maratoni poolmaraton 2019. aastal. Tallinn Marathon, half-marathon. tl/Foto Tairo Lutter/POSTIMEES Foto: Tairo Lutter

Eeloleval nädalavahetusel toimuv Tallinna Maraton joostakse tänavu umbes kahe kolmandiku ulatuses kergliiklusteedel, nii et autojuhtide kannatused peaksid seekord olema väiksemad kui varasematel aastatel.

«Laupäeval, 10. septembril stardib kell üheksa hommikul poolmaraton ja keskpäeval algavad lastejooksud. Kõik stardid peale lastejooksude, mis toimuvad Snelli staadionil, antakse esimest korda Toompea jalamil Falgi teel, kus avaneb taustaks ilus vaade Pika Hermanni tornile, mis on ka tänavuste Tallinna maratonide medalite motiiviks,» rääkis maratoni peakorraldaja Mati Lilliallik.

Laupäeval kell 14 stardib Toompealt Nike noortejooks distantsiga viis kilomeetrit, kella viiest õhtul algab Sügisjooksu kümne kilomeetri distants, mis on Lillialliku sõnul kõige osavõturohkem.

«Laupäevane päev on selle koha pealt väga pingeline, kuna just nendel startidel osaleb väga palju inimesi. Kesklinnas nendes piirkondades, kus rada kulgeb, tasub olla hästi tähelepanelik, tasub jälgida liikluskorraldajate, raja suunajate ja turvatöötajate märguandeid. Püüame anda endast parima, et kõik oleks sujuv ja ei tekiks suuri tõrkeid, aga paratamatult kaasneb suurüritustega teatud ulatuses segadust ja liikluse ümberkorraldusi,» tõdes Lilliallik.

Pühapäeval toimub klassikaline maratonijooks, kus osaleb arvukas rahvusvaheline seltskond, paralleelselt toimuvad Eesti meistrivõistlused ja ka Tallinna meistrivõistlused maratonijooksus.

Uhkustada saame sel aastal sellega, et üks rekord on juba sündinud. Meil on osalejate seas 70 riigi esindajad. Senine rekord oli kolme aasta tagune – 67 riiki,» lausus korraldaja.

Laupäeval tasuks tema sõnul olla tähelepanelik hommikupoolikul kesklinna, Sõle tänava ja Rocca-al-Mare piirkonnas. Ennelõunasel ja lõunasel ajal Kopli tänaval ja Balti jaama piirkonnas ning õhtupoolikul Kalamaja ja Noblessneri kandis ning Balti jaama ümbruses, kuna siis on 10 km jooks, millest võtab osa üle 5000 inimese.

Pühapäeva hommikupoolikul on lühiajaliselt häiritud liikumine Kalamajas. Enne lõunat Sõle tänaval ja Mustamäe pool, lõuna paiku Rocca-al-Mare ning tagasiteel Kopli tänav ja Kesklinna kant.

Liiklus peaks sel aastal olema sujuvam kui varasematel aastatel, sest Tallinna Maratoni kõikide distantside rajad on esimest korda üheringilised, mis tähendab, et liikluse  korraldus peaks olema tunduvalt sujuvam. Kuni 75 protsendi ulatuses on jooksurada kergliiklusteedel.

Uuendusena on kasutuses esimest korda 2019. aastal katsetatud lüüsid, et hoida ühistransport ja autoliiklus käigus. «Seekord katsetame kolme lüüsi, üks on Sõle tänaval, teine Paldiski maanteel ja kolmas Balti jaama juures. See on selleks, et saaks pikemate distantside ajal hoida autoliiklust peal ning samas tagatakse jooksjatele määrustele vastav rada. Vabandan juba ette, kui keegi jääb sel päeval kuskile hiljaks,» ütles Lilliallik.

Täpsem info mõlema päeva liikluspiirangute kohta on kättesaadav veebilehel Jooks.ee.

Maratoniaegsed muudatused ühistranspordis on üksikasjalikult kirjas Tallinna veebilehel.

Märksõnad
Tagasi üles