P, 5.02.2023

PEAMINISTRITE ÜHISAVALDUS ⟩ Vene kodanike sissevool on muutumas tõsiseks ohuks

Andres Einmann
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Vene kodanike sissevool on muutumas tõsiseks ohuks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Läti peaminister Arturs Krišjānis Kariņš, Leedu peaminister Ingrida Šimonytė ja Eesti peaminister Kaja Kallas.
Läti peaminister Arturs Krišjānis Kariņš, Leedu peaminister Ingrida Šimonytė ja Eesti peaminister Kaja Kallas. Foto: TOMS KALNINS / EPA / SCANPIX

Eesti peaminister Kaja Kallas, Läti peaminister Arturs Krišjānis Kariņš, Leedu peaminister Ingrida Šimonytė ja Poola peaminister Mateusz Morawiecki tegid täna ühisavalduse, milles põhjendasid Vene turistide sisenemiskeeldu julgeolekuohuga.

Ühisavalduse tekst

Venemaaga piirnevad riigid on üha enam mures Venemaa kodanike märkimisväärse ja kasvava sissevoolu pärast Euroopa Liitu ja Schengeni alasse üle nende piiride. Usume, et see on muutumas tõsiseks ohuks nii meie riikide julgeolekule kui ka tervele ühisele Schengeni alale.

ELi/Schengeni alale sisenevate Venemaa kodanike seas on inimesi, kes sisenevad eesmärgiga õõnestada meie riikide julgeolekut, võttes arvesse, et kolm neljandikku Venemaa kodanikest toetab Venemaa agressioonisõda Ukrainas. Meie piirivalveteenistusel läheb tohutuid ressursse, et kaitsta Euroopa turvalisust ja tagada, et Schengeni alale sisenevad Venemaa kodanikud ei kujutaks ohtu meie ühiskondade ühisele julgeolekule ja stabiilsusele. Samuti on vastuvõetamatu, et agressorriigi kodanikud saavad ELis vabalt reisida, samal ajal kui inimesi Ukrainas piinatakse ja mõrvatakse. Enamik viisasid on väljastatud Venemaa kodanikele enne Venemaa täiemahulist agressiooni Ukrainas, teistsugustes geopoliitilistes oludes ja kaalutlustel. Reisimine Euroopa Liitu on privileeg, mitte inimõigus.

Me tervitame otsust peatada ELi ja Venemaa vaheline viisalihtsustusleping, mis oli esimene vajalik samm. Siiski on vaja täiendavaid meetmeid, et järsult piirata väljastatud viisade arvu (peamiselt turismiviisad) ning vähendada Venemaa kodanike voogu Euroopa Liitu ja Schengeni alale. Hiljutisel Gymnichi kohtumisel Prahas teadvustasid ELi liikmesriigid üha keerulisemat olukorda Venemaaga piirnevates liikmesriikides, mis annab aluse võtta riigisisesel tasandil kasutusele asjakohaseid meetmeid, et piirata Venemaa kodanike sisenemist Euroopa Liitu nende riikide kaudu.

Eesti, Läti, Leedu ja Poola on leppinud kokku ühises piirkondlikus lähenemisviisis ning väljendavad käesolevaga oma poliitilist tahet ja kindlat kavatsust kehtestada ELi viisasid omavate Venemaa kodanike suhtes riiklikud ajutised meetmed, et käsitleda otseseid avaliku korra ja julgeolekuohte ning piirata turismi, kultuuri, spordi ja ärilistel eesmärkidel reisivate Venemaa kodanike sisenemist Schengeni alale.

Ühisel lähenemisviisil põhinevad riiklikud ajutised meetmed jõustatakse igas riigis eraldiseisvalt 19. septembriks 2022. Meetmed võetakse vastu ühistel alustel, et kaitsta avalikku korda ja sisejulgeolekut ning meie ühise Schengeni ala üldist turvalisust. Jätkame ühise lähenemisviisi otsimist ELi tasandil ning oleme Euroopa Komisjonil palunud koostada ettepanekud viisade ja sissesõidupiirangute osas, mida kõik Euroopa Liidu liikmesriigid ja Schengeniga assotsieerunud riigid saaksid ühtselt rakendada.

Rõhutame, et tegemist ei ole täieliku sisenemiskeeluga ning ühiselt kokkulepitud õiguspärased erandid jäävad kehtima teisitimõtlejate, humanitaarjuhtumite, pereliikmete, elamislubade omanike, kauba- ja transporditeenuste hõlbustamise, diplomaatiliste esinduste, Kaliningradiga seotud lihtsustatud transiidi jms suhtes. Me toetame täielikult vajadust jätkata Putini režiimi vastaste toetamist ja anda neile võimalus Venemaalt lahkuda.

Eesti peaminister Kaja Kallas

Läti peaminister Arturs Krišjānis Kariņš

Leedu peaminister Ingrida Šimonytė

Poola peaminister Mateusz Morawiecki

Märksõnad
Tagasi üles