R, 7.10.2022

Terviseamet hoiatab: sooja vee temperatuuri langetamine loob soodsad tingimused legionella paljunemiseks

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Terviseamet hoiatab: sooja vee temperatuuri langetamine loob soodsad tingimused legionella paljunemiseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vesi.
Vesi. Foto: EVE NAABER

Terviseameti poole pöördub üha rohkem korteriühistuid, kes soovivad energiakulu kokkuhoiu nimel reguleerida soojavee temperatuuri ülemist piiri. Terviseamet paneb südamele, et korterühistud peaksid kinni sätestatud piirmääradest, sest vastasel juhul võib veevarustussüsteemis hakata vohama legionella bakter.

Terviseameti keskkonnatervise osakonna juhataja Leena Albrehti sõnul loob sooja vee temperatuuri reguleerimine trassis soodsad tingimused legionella levikuks. Tegemist on ägeda kuluga bakteriaalse päritoluga nakkushaigusega, mis 5–15% juhul lõpeb surmaga.

«Energia säästmine peab olema mõistlik. Pigem tasub lühendada duši all käimise aega, kui muuta veetrassi temperatuuri, mis omakorda võib kaasa tuua bakteri säilimise ja paljunemise veevärgis,» selgitas Albreht.

Bakter paljuneb veetemperatuuril +20–45°C ning ei paljune temperatuuril alla +20°C ning üle +60°C.

Seetõttu on oluline, et soojaveesüsteemis oleks vee temperatuur 50–60 °C ja külma vee temperatuur mitte üle 25 °C (soovitavalt 20 °C).

Samadest vahemikest on soovitav lähtuda ka neil, kellel on oma boiler või muu olmevee soojenduse süsteem.

Lisaks temperatuurivahemikust kinnipidamisele on oluline veevärgi süsteemide korrashoidmine ja korrapärane kontrollimine. Kuivõrd haigusetekitajate levikule annab soodsa pinnase vee seiskumine, aitab bakterite vohamist vältida torustike regulaarne mehaaniline puhastamine ja läbivoolutamine.

Legionelloosi tekitaja on bakter Legionella pneumophila, mis levib jõe- ja järvevees ning muudes veekogudes, kust satub tarbevee süsteemidesse. Haigusesse nakatutakse Legionella bakterit sisaldavate mikroskoopiliste veepiiskade sissehingamisel.

Haigestumise risk on suurem mõnda kroonilist haigust põdevatel inimestel, suitsetajatel ja eakatel. Sümptomid ilmnevad üldiselt kaks kuni kümme päeva pärast nakatumist. Haigus algab tavaliselt palaviku, külmavärinate, peavalu ja lihasevaluga.

Kuigi legionelloosi raviks kasutatakse antibiootikume, mis on enamikul juhtudest efektiivsed, võib haigus olla eluohtlik.

Märksõnad
Tagasi üles