FOTOD Aidsihaige lapse ravita jätnud naine astus taas kohtu ette

Alexandra Saarniit
, ajakirjanik
Copy

Sirli Mändmaa, kellele on varem oma lapse surma põhjustamise pärast mõistetud kaheksa aastat reaalset vanglakaristust, millest naine kõrvale hiilis, astus esmaspäeval taas kohtu ette.

Postimees kirjutas aprillis, et märtsi keskpaigas jõustas riigikohus maakohtu otsuse, mõistes Sirli Mändmaa süüdi oma teismeealisele tütrele raske tervisekahjustuse tekitamises. Nimelt ei võimaldanud naine oma lapsendatud tütrele õigeaegset ravi, ehkki arst selle vajalikkust rõhutas.

Aprillis esitas Mändmaa kohtule karistuse kandmise edasilükkamiseks avalduse, põhjendades, et ta on haigestunud ning et seoses täna kehtivate seadustega ei olnud tal võimalik Eestisse tagasi reisida ega karistust kandma asuda. Tõendeid tal haigestumise kohta ei olnud ning karistust ta samuti kandma ei läinud. 

Põhja prefektuuri operatiivjuht Urmet Tambre kirjutas eelmisel reedel ühismeedias, et tagaotsitavaks kuulutatud Mändmaa saadi kätte. «Tabatud. Täna pidasime kinni tagaotsitavaks kuulutatud Sirli Mändmaa, kes polnud siiani läinud vanglasse oma karistust kandma.»

«Kogusime infot naise võimalike asukohtade kohta ning pidasime ta täna õhtul kella 17 ajal Tallinnas sadama piirkonnas kinni,» täpsustas Tambre reedel Elu24le. Esmaspäeval astus Mändmaa taas Harju maakohtu ette, arutamaks tema taotlust vangistuse täitmise edasilükkamiseks. 

Mändmaa peres kasvas 2004. aastal sündinud adopteeritud tütar, kel oli kaasasündinud HIV-nakkus. 2014. aasta juunis teavitas raviarst ema, et lapse immuunsus on ohtlikult nõrgenenud ja vaja on alustada viirusvastast ravi. Sellest hoolimata vältis süüdistatav järgnenud kolme aasta jooksul lapsega raviarsti juures käimist ega andnud vaatamata arsti korduvatele meeldetuletustele ravi alustamiseks nõusolekut.

Viirusevastase raviga alustati alles pärast lapse tervise olulist halvenemist 2018. aasta alguses, kuid siis oli selleks juba liiga hilja ja laps suri sama aasta märtsis sügava immuunpuudulikkusega kaasnenud raske haiguse tagajärjel.

Tagasi üles