L, 1.04.2023

Zelenskõi rääkis põlisrahvaste olukorrast seoses mobilisatsiooniga

BNS
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Venelaste viibimise järel ukrainlaste vabastatud Kapitolivka lasteaias.
Venelaste viibimise järel ukrainlaste vabastatud Kapitolivka lasteaias. Foto: Evgeniy Maloletka/Scanpix

Venemaa väljakuulutatud mobilisatsioon pole mitte ainult ukrainlaste kannatuste jätk, vaid ka löök Krimmi, Dagestani, Kaukaasia ja Siberi põlisrahvastele, ütles pühapäeval Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi.

«Igal pool maailmas pool kuuldakse meie vajadustest, seisukohtadest ja vaadetest sellele, kuidas Venemaa kurjust peatada. Erilist rõhku paneme praegu sellele, et Venemaa kasutab kuritegelikku mobilisatsiooni mitte ainult selleks, et pikendada inimeste kannatusi Ukrainas ja maailma edasiseks destabiliseerimiseks, aga ka selleks, et füüsiliselt hävitada põlisrahvaste esindajad, kes elavad territooriumidel, mida ajutiselt kontrollib Venemaa,» rääkis Zelenskõi.

President rääkis katastroofilisest olukorrast okupeeritud Krimmis.

«Info krimmitatarlaste kohta on täielikult kinnitust leidnud: enamik okupantide mobilisatsioonikavasid on seal kohandatud spetsiaalselt nende jaoks. See on järjekordne Venemaa genotsiidipoliitika element. Järjekordne põhjus kogu maailma vahetuks ja karmiks reaktsiooniks,» jätkas riigipea.

Zelenskõi rõhutas, et Venemaa enda territooriumil toimub sama.

«See on kaalutletud ja kalkuleeritud impeeriumipoliitika. See on löök näiteks Dagestani ja kogu Kaukaasia rahvastele, Siberi ja teiste alade põlisrahvastele,» toonitas president.

Briti luure hinnangul peab Venemaa lahendama tohutuid logistilisi ja administratiivseid probleeme, et koguda 300 000 sõdurit, kes kõige tõenäolisemalt ei saa ikkagi mõne kuu jooksul lahinguvalmis.

Eksperdid märgivad, et isegi see piiratud mobilisatsioon on osa Venemaa elanike seas väga ebapopulaarne ja Vene president Vladimir Putin võtab sellega olulisi poliitilisi riske. Märgitakse ka, et see samm on tegelikult tõdemus, et Venemaa on ammendanud vabatahtlike tagavara, kes on valmis Ukrainas sõdima.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles