L, 10.12.2022

Kohus mõistis endise Tallinna abilinnapea õigeks

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Kohus mõistis endise Tallinna abilinnapea õigeks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Endine abilinnapea Eha Võrk kohtus.
Endine abilinnapea Eha Võrk kohtus. Foto: Tairo Lutter

Harju maakohus mõistis neljapäeval Tallinna endise abilinnapea Eha Võrgu valeütluse andmise süüdistuses õigeks.

Kohus leidis, et süüdistus ei leidnud kinnitust, et Eha Võrk oleks teadlikult valeütlusi andnud ning mõitis ta õigeks.

Augustis toimunud kohtuvaidluses taotles prokurör Võrgu süüdimõistmist ja talle 100 päevamäära ulatuses rahalise karistuse mõistmist. Võrgu kaitsja Oliver Nääs leidis, et tema kaitsealune tuleb õigeks mõista.

Oli enda sõnul telefonikõne unustanud

Riigiprokuratuur süüdistab Eha Võrku tunnistajana kriminaalmenetluses teadvalt valeütluse andmises. Süüdistuse järgi andis Võrk mullu 5. mail keskkriminaalpolitseis tunnistajana valeütlusi kriminaalasjas, mis puudutas Keskerakonnale tehtud 50 000 euro suurust annetust.

Võrk ennast süüdi ei tunnistanud ning on kinnitanud, et ei ole teadlikult keskkriminaalpolitseile valeütlusi andnud. Enda sõnul oli ta unustanud lihtsalt kaheksa kuud varem toimunud telefonivestluse Keskerakonna naiskogu liikme ja parteile annetuse teinud Jana-Helen Juhastega.

Võrk on ka märkinud, et tal puudus motiiv valetada, sest ta ei ole Keskerakonnale tehtud annetusega seotud ning tal puudus selleks ka isiklik huvi.

Mullu 15. novembril lõpetas Harju maakohus menetluse Keskerakonnale 50 000 euro suuruse keelatud annetuse tegemises süüdistatavate Jana-Helen Juhaste ja tema endise elukaaslase Martin Künnapi osas ning kinnitas nende kaassüüdistatava Catalina Porro ja prokuratuuri sõlmitud karistusleppe.

Kohus määras, et Künnap peab tegema 200 tundi üldkasulikku tööd ning tegema SA Tallinna Lastehaigla Toetusfondile 15 000 euro suuruse annetuse ning Juhaste peab tegema 5000 euro suuruse annetuse Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile.

Kohtumäärusega konfiskeeritakse keelatud annetusena arestitud 50 000 eurot riigituludesse.

Suurannetuse mahitajatel karistused käes

Kohus kinnitas eelmiste kaassüüdistatava Catalina Porro prokuratuuriga sõlmitud karistusleppe, mille järgi kohus karistas teda 2500 euro suuruse trahviga, millest arvestati maha tema eelvangistuses viibitud kaks päeva ning määras, et see rahakaristus mõistetakse talle tingimisi üheaastase katseajaga. Ühtlasi konfiskeeritakse Porrolt riigituludesse 20 000 eurot. Kohtumääruse kohaselt tuleb Porrol summa tasuda aasta jooksul vastavalt maksegraafikule.

Riigiprokuratuur süüdistas Künnapit ja Porrot mõjuvõimuga kauplemise kokkuleppe sõlmimises. Süüdistuse järgi andis Künnap Porrole 20 000 eurot ning Keskerakonnale 50 000 eurot Porro väidetava mõjuvõimu kasutamise lubaduse eest, et saavutada Künnapiga seotud äriühingute kinnisvaraarendusele soodne ehitusõiguslik otsus.

Kuigi süüdistuse kohaselt olid Porro väited tema mõjuvõimu osas paljasõnalised ning seetõttu mõjuvõimu kauplemise tulemusena soovitud tagajärjeni ei jõutud, oli prokuratuuri hinnangul tegemist siiski olukorraga, kus äritegevust üritati soodustada lubamatute vahenditega. Ühtlasi süüdistati Künnapit ja Jana-Helen Juhastet keelatud annetuse tegemises.

Süüdistuse kohaselt annetas Künnap 2020. aasta jaanuaris MTÜ Eesti Keskerakonnale 50 000 eurot, kuid varjamaks enda seost annetusega, tegi ta ülekande Juhaste abil.

Märksõnad
Tagasi üles