L, 10.12.2022

FOTOD ⟩ Koidula kaudu jõuavad Eestisse sajad külmunud ja kurnatud ukrainlased

rus.postimees.ee
Koidula kaudu jõuavad Eestisse sajad külmunud ja kurnatud ukrainlased
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Järjekord Eesti-Vene piiril, Koidula piiripunkti Venemaa-poolses kontrollpunktis Kunitsina Mäel.
Järjekord Eesti-Vene piiril, Koidula piiripunkti Venemaa-poolses kontrollpunktis Kunitsina Mäel. Foto: скриншот из Telegram

Üks Pihkvast pärit Telegrami kasutaja jagas pilte Eesti-Vene piirilt, kus Koidula piiripunkti Venemaa-poolses Kunitsina Mäe piiriületuspunktis on pikad järjekorrad. Ta kirjutas: «Ukrainlased. Arvan, et soe toit ja jook on teretulnud, nagu ka soojad asjad.»

«Piiri taha kogunenud inimesed on Ukraina sõjapõgenikud,» kinnitas Postimehele ka Kagu piiripunkti juht Peter Maran. Ainuüksi möödunud ööpäeval saabus Koidula piiripunkti kaudu Eestisse 244 Ukraina kodanikku, neist lõviosa oli transiidil. Eestist välja läks 76 Ukraina kodanikku.

Viimasel nädalal on oluliselt kasvanud nende Ukraina kodanike arv, kes tulevad Venemaalt Eestisse. «Keskmiselt räägime viimasel nädalal idapiiril 550 sisenemisest päevas, neist suurem osa on transiidil,» lisas Maran.

Petseri linnavõim kutsub inimesi üles piiril olijaid aitama

Petseri linnavalitsus kutsus omakorda linnaelanikke üles piirijärjekorras inimestele abi andma.

«Piirületuspunktis seisavad inimesed päevade kaupa järjekorras. Seisavad naised, vanurid ja lapsed, mõni on paremini riides, mõni kehvemalt. Võib-olla kellelgi meie linna elanikest on soov ja võimalus neid aidata: viia sooja teed või lihtsalt vett,» kutsus linnavalitsus üles.

«Paljud neist kardavad või häbenevad abi küsida. Aga seal seistakse ka öösel, ja beebidega. Seistakse öö läbi. Piiripunkt ei ole suuteline sellist massi kiirelt kontrollima, aga seal pole isegi pinki, kus vanad inimesed ja lapsed saaksid puhata. Üks eakas mees seisis terve öö lühikestes pükstes. Me kõik oleme ikkagi inimesed. Aitäh,» kirjutas linnavalitsus sotsiaalmeedias. 

Piiriületajad saavad sooja jooki ja toitu

Kagu piiripunkti juht Peter Maran ütles Postimehele, et viimastel nädalatel on märkimisväärselt kasvanud Venemaalt Eestisse saabuvate sõjapõgenike arv. Ühelt poolt on inimestel hirm Vene mobilisatsiooni tagajärgede pärast, teisalt on Venemaa naaberriikides pikenenud piiriületuse järjekorrad ning sõjapõgenikud püüavad leida iga võimalust Venemaalt lahkumiseks.

«Piirikontroll Vene poolel võtab aga palju aega, mistõttu on tekkinud sinna järjekord. Piiri ületanud inimeste sõnul on Vene poolel ooteaeg kohati koguni kuni kaks ööpäeva, suuresti on nad seal söömata-joomata ja oodanud oma piiriületust külmetades,» kirjeldas Maran. 

«Pikalt Vene poolel piiriületust oodanud inimesed on siia jõudes kurnatud ning välitingimustes oodates külmetanud,» lisas Maran. Eestis pakutakse neile pärast tavapärast piirkontrolli igakülgset abi: antakse sooja jooki ja toitu ning viiakse sooja ruumi, kus nad saavad olla seni, kuni nad edasi liiguvad või neile järele tullakse. 

Märksõnad
Tagasi üles