E, 28.11.2022

Emeriitpeapiiskop Andres Põder saab EELK-lt elutööpreemia

BNS
Emeriitpeapiiskop Andres Põder saab EELK-lt elutööpreemia
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
EELK peapiiskop emeeritus Andres Põder.
EELK peapiiskop emeeritus Andres Põder. Foto: Mihkel Maripuu

Peapiiskop Urmas Viilma annab pühapäeval Tallinna piiskoplikus toomkirikus lisaks luteri kiriku teeneteristidele, koostöömedalitele ja aukirjadele üle ka elutööpreemia, mille pälvib emeriitpeapiiskop Andres Põder, kes lõpetas tänavu oma kauaaegse töö Eesti Kirikute Nõukogu presidendina.

Eesti evangeelse luterliku kiriku (EELK) peapiiskopilt saavad teeneteristid brigaadikindral Riho Ühtigi, helilooja Erki-Sven Tüür, Ukraina piiskop Pavlo Shvarts ja ettevõtja Tiit Kõuhkna

Kõrgete autasudega tunnustab EELK lugupeetud ja teenekaid vaimulikke ning ilmikuid, kes on ustavalt või pikaajaliselt teeninud Eesti evangeelset luterlikku kirikut, olnud aktiivsed kiriku kaastöölised või ühiskonnas oma valdkonna eeskujulikud ja professionaalsed esindajad ligimesearmastuse, kristlike põhimõtete ja väärtuste edendamisel. Teiste hulgas saavad teeneteristid kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtigi, helilooja Erki-Sven Tüür, metseenist ettevõtja Tiit Kõuhkna ja Ukraina saksa evangeelse luterliku kiriku piiskop Pavlo Švarts.

Viimane pälvib EELK teeneteristi I järgu selle eest, et on sõja tingimustes jätkanud oma rahva vaimulikku teenimist Ukrainas. EELK teeneteristi I järgu võtab peapiiskopilt vastu ka titulaarpraost ja emeriitpeakaplan Tõnis Nõmmik.

EELK teeneteristi II järgu pälvivad konsistooriumi asekantsler Ülle Keel, Lääne-Harju abipraost ja Rapla koguduse õpetaja Mihkel Kukk, Stockholmi Jakobi koguduse õpetaja Tiit Pädam ning Tallinna Jaani koguduse õpetaja praost Jaan Tammsalu.

EELK teeneteristi III järgu saavad konsistooriumi kauaaegne raamatupidaja Marika Akkerman, vikaarõpetaja Lõuna-Kalifornias Enn Auksmann, Tallinna Püha Vaimu koguduse juhatuse esimees Ülle Gunin, Tartu teoloogiaakadeemia juhataja Siimon Haamer, Tallinna Püha Vaimu koguduse emeriitorganist Kristiina Hoidre, ettevõtja ja metseen Tiit Kõuhkna, Usuteaduse Instituudi professor Mustamäe koguduse õpetaja Jaan Lahe, konsistooriumi kantsleri assistent Anne-Mari Mölderkivi, Viljandi Pauluse koguduse õpetaja Allan Praats, Tapa koguduse õpetaja Valdo Reimann, kauaaegne Eesti Kirikute Nõukogu asepresident ja EEKBKL president Meego Remmel, Tartu Pauluse koguduse abiõpetaja Marek Roots, Lihula koguduse õpetaja praost Kaido Saak, Kärdla, Reigi ja Emmaste koguduse õpetaja Hüllo-Kristjan Simson, Pärnu Eliisabeti koguduse õpetaja praost Tõnu Taremaa, konsistooriumi arhivaar Janis Tobreluts, helilooja Erkki-Sven Tüür ja Kaitseliidu ülem, brigaadikindral Riho Ühtegi.

EELK koostöömedali pälvivad Soome Liikemiesten Lähetysliitto tegevjuhti Erkki Haarala, Tallinna Soome kooli rektor Riitta Kemppainen, Tallinna Ukraina kreekakatoliku koguduse asutaja ja Ukraina kultuurikeskuse juhataja Anatoli Ljutjuk, ettevõtja Pentti Nokelin ja Saua Pauluse koguduse abiõpetaja Juha Tapani Väliaho.

EELK aukirja ja teeneteristi tunnustusmärgiga tänatakse mitmeid tublisid vaimulikke, koguduste juhtorganite liikmeid, koguduste kaastöölisi, kirikumuusikuid, laste-, noorsoo- ja diakooniatöö tegijaid.

Lisaks antakse tänupalvusel üle kiriku valdkondlikud tunnustused.

Aasta vaimuliku tunnustuse pälvib Võru praostkonna abipraost ja Kanepi koguduse õpetaja Margit Lail.

Aasta juhatuseesimees on Rannu koguduse juhatuse esimees Jaan Eensaar.

Aasta kirikumuusik on Tartu Maarja koguduse organist ja kirikumuusika liidu aseesimees Helika Gustavson-Rätsep.

Aasta noortetöö tegija on Põltsamaa koguduse noortetöö juht Mattias Haamer.

Aasta lastetöö tegija tunnustuse pälvib Rannamõisa koguduse pühapäevakooli õpetaja ja Lääne-Harju praostkonna lastetöö sekretär Kristina Kompus.

Aasta laste- ja noortetöö sündmus on Läänemaa «MISSIO» lastelaager «Rõõm vabadusest».

Aasta meediapreemia saab Tartu Pauluse koguduse õpetaja ning Pereraadio ja e-Kiriku saatesarja «Koguduse lugu» idee autor ja toimetaja Kristjan Luhamets.

Märksõnad
Tagasi üles