N, 8.12.2022

TÄNAVAKÜSITLUS ⟩ Kas mobilisatsiooni eest pagevaid venemaalasi tuleks aidata?

Kas mobilisatsiooni eest pagevaid venemaalasi tuleks aidata?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Vladimir
Vladimir Foto: Denis Antonov

Venemaa presidendi Vladimir Putini osalise mobilisatsiooni käsk on kaasa toonud mitmeid probleeme, kaasa arvatud selle, et sajad tuhanded mehed üritavad kõigest väest sõtta minekut vältida ning Venemaalt lahkuda.

Portaali Rus.Postimees reporterid küsisid Eesti elanikelt, kas Vene mobilisatsiooni eest põgenevaid idanaabreid tuleks aidata. Ja kui seda teha, siis kuidas?

Svetlana
Svetlana Foto: Denis Antonov

Svetlana: Igaüks peab teenima (sõjaväes). Minu mees teenis ja kõik on korras. Meil on Venemaal sugulasi ja on ka Ukrainas sugulasi. Mis siis välja tuleb? Mõtleme ainult ukrainlastest? Aga mul on seal ka sugulased.

Givi
Givi Foto: Denis Antonov

Givi: Olen grusiin, olen mittevenelane. Nad (Vene mobilisatsiooni vältijad) tulevad ka Gruusiasse. Alguses lasti neid Gruusiasse, aga pärast ei suudetud venelaste nii suurele survele vastu pidada ning piir suleti. Ei tohi venelasi mitte kuskil, mitte kuhugi sisse lasta, sest nad ründavad Ukrainat. Sõda tuleb keelata. See kõik sõltub Putinist.

Natalja
Natalja Foto: Denis Antonov

Natalja: Leian, et inimesi tuleb aidata. Pole tähtis, mis rahvusest nad on. Kui nad paluvad abi, siis tuleb aidata. Meil, lihtsatel inimestel, on väga keeruline. Meid võiks ka keegi abistada, sest oleme pensionärid, ka meil on väga raske elada. Siin peaks riik mõtlema. Valitsus peaks otsuse langetama.

Andrei
Andrei Foto: Denis Antonov

Andrei: Aga milleks aidata, kui need on nende probleemid? Millega te neid aitate? Ka meil oli mobilisatsioon, mina olen Ukrainast, meid mitte keegi millegagi ei aidanud, ise omaette olime. Ei mõista, millega võiks mobilisatsiooni eest abistada? Avada Euroopa piirid? Aga mis mõttega? Me ei sõitnud ära, ehkki meil ka paljud põgenesid sealt.

Elvira
Elvira Foto: Denis Antonov

Elvira: Minu mees on 80-aastane, ta on raketiväelane ja tema ütles: kui poisid tulevad ilma (mobilisatsiooni)kutseta, siis tema ka läheks, ütleb ta. Mees on raketiväelane ja teenis aega kolm aastat. Ütlesin talle, et on sõtta minekuks liiga vana. Arvan, et igaüks peaks ise otsustama: kui sa oled mees, kui sa oled kaitsja, siis pead minema sõdima.

Vladimir
Vladimir Foto: Denis Antonov

Vladimir: Omal ajal Putin hoiatas. Palju sellest aega on juba möödunud, alates 2014. aastast on nad seal oma rahvast niimoodi, eks? Nottisid. Arvan, et on vaja aidata, et poleks sõda.

Vjatšeslav
Vjatšeslav Foto: Denis Antonov

Vjatšeslav: Arvan, et on vaja. Esiteks, igaühel on õigus oma arvamusele. Kui neile öeldakse ära, siis ei saa mingistki demokraatiast juttugi olla. Aga see, et neist räägitakse, et nad on mingid vaenlased, siis nii võib jõuda Põhja-Koreani, kust ei lasta ühtki põhjakorealast kuhugi. Pean seda valeks, neid tuleks sisse lasta. Tuleb aidata neil mobilisatsiooni vältida. Kes tahab sõdida – palun, aga kellelgi on teine arvamus. Olen kollektiivse vastutuse vastu. Nii väljenduvad ka paljud poliitikud venelaste suhtes, aga see pole targa mõistuse tunnus.

Rauf
Rauf Foto: Denis Antonov

Rauf: Ütlen oma arvamuse. Inimesi tuleb austada. Pole vahet, mis rahvusest inimene on. Me kõik oleme inimesed ja seetõttu tuleb kaitsta. Nad tuleb sisse lasta. Maakera on ümmargune, tuleb üksteist austada ja kõik saab korda. Mina pole poliitik, lihtsalt avaldan arvamust.

Vadim
Vadim Foto: Denis Antonov

Vadim: Arvan, et nad tuleks sisse lasta. Tuleks avada piirid ja anda varjupaik.

Priit
Priit Foto: Denis Antonov

Priit: Liiga keeruline variant. Siin pole kindlat vastust: kas tohib või mitte. Tuleb vaadata eri variante. Mobilisatsioon on üks asi, aga me kõike üksikasjalikult ei tea. Arvan, et ühelt poole tuleks kedagi sisse lasta, aga kedagi kindlasti mitte.

Igor
Igor Foto: Denis Antonov

Igor: Täpselt nagu ukrainlasi – lasta sisse. Neid, kes tahavad sõda vältida – palun. Kui ühtesid aidatakse, siis tuleks ka teisi aidata.

Irina
Irina Foto: Denis Antonov

Irina: Arvan, et pole vaja aidata. On oma maa, tuleb omal maal elada. Kuhu on vaja põgeneda?

Viktor
Viktor Foto: Denis Antonov

Viktor: Patriotismi mõiste siia hästi ei sobi. Aga kui ei taha sõdida, siis tuleb põgeneda. Teist võimalust pole. Aga Euroopa saab aidata vaid ühel viisil – neid vastu võttes. Kui see on nii läinud. Aga meie valitsus vaevalt et sellisele sammule läheb.

Tatjana
Tatjana Foto: Denis Antonov

Tatjana: Poliitikaga üldse ei tegele ning kellegi poolel ma ei ole.

Märksõnad
Tagasi üles