N, 1.12.2022

Sotsid tahavad Ida-Virumaale suunduvaid keskkonnatasusid kahekordistada

Meinhard Pulk
, toimetas
Sotsid tahavad Ida-Virumaale suunduvaid keskkonnatasusid kahekordistada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Põlevkivi kaevandamine.
Põlevkivi kaevandamine. Foto: Erik Gamzejev / Põhjarannik

Eile leppisid keskkonnaminiser Madis Kallas ja kultuuriminister Piret Hartman (mõlemad SDE) kokku kavatsuses liikuda edasi keskkonnatasude õiglasema jaotamisega.

Väljatöötamiskavatsus näeks ette keskkonna kasutamise eest võetud tasude senisest õiglasemat tagastamist Ida-Virumaale. Ministrite ettepanek on tõsta Ida-Virumaale tagastatavat keskkonnatasude mahtu vähemalt kaks korda, vahendati pressiteates.

Ida-Virumaal asuvate tööstusettevõtete ja kaevanduste põhjustatud keskkonnasaastest laekub maakonnast riigieelarvesse ligi 70 protsenti kõigist Eestis võetavatest keskkonnatasudest. Nende tasude otstarve on hüvitada nii maavarade kaevandamisest kui ka loodusvarade kasutamisest tingitud elukeskkonna muutus.

Seni on Ida-Virumaa kohalikele omavalitsustele tagastatud vähem kui kaheksa protsenti maakonnast saadud keskkonnatasudest, mis moodustab ligikaudu 4,6 miljonit eurot.

See on võtmetähtsusega küsimus, sest Ida-Virumaa elanike heaolust algab ka meie riigi julgeolek.

Kultuuriminister Piret Hartman

Praegune keskkonnatasude tagastamise süsteem ei ole Ida-Virumaa suhtes jätkusuutlik, leiab keskkonnaminister Kallas. «Ida-Virumaa on läbi aastate olnud meie energiajulgeoleku garandiks. Kohalikud omavalitsused ja sealsed elanikud peavad saama tagasi kindlustunde, et nende panus Eesti energiajulgeolekusse on õiglaselt hüvitatud. Meie ettepanek on kahekordistada Ida-Virumaa omavalitsustele laekuvad keskkonnatasud, et maakonnale tagastatav tasude osakaal oleks vähemalt 20 protsenti,» ütles Kallas.

Kultuuriminister Hartmani sõnul on keskkonnatasude õiglasema jaotamise debatt kestnud aastaid ning see teema tõusis taas suvel Ida-Virumaal läbiviidud ametnike välitöödel. «Keskkonnatasude õiglasem tagastamine võimaldaks omavalitsustel panustada rohkem inimeste elukeskkonna parendamisse. See on võtmetähtsusega küsimus, sest Ida-Virumaa elanike heaolust algab ka meie riigi julgeolek,» ütles Hartman.

Oktoobri keskel kohtuvad keskkonnaminister ja kultuuriminister Ida-Virumaa kohalike omavalitsuste esindajatega, et kuulda ka omavalitsuste ootustest. Keskkonnatasude õiglasema tagastamise väljatöötamiskavatsuse koostamisse kaasatakse ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning rahandusministeerium.

Märksõnad
Tagasi üles