L, 10.12.2022

Reinsalu: ÜRO-s vastu võetud resolutsioon on diplomaatiline võit

Margus Paaliste
, ajakirjanik
Reinsalu: ÜRO-s vastu võetud resolutsioon on diplomaatiline võit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Eesti välisminister Urmas Reinsalu.
Eesti välisminister Urmas Reinsalu. Foto: Michal Cizek

ÜRO Inimõiguste nõukogu otsustas täna sisse seada eriraportööri, kes asub aasta vältel jälgima inimõigusolukorda Venemaal. Eesti välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) sõnul on tegemist diplomaatilise võiduga.

«Samal ajal, kui Venemaa peab julma agressioonisõda Ukraina vastu, represseerib režiim kodumaal omaenda kodanikke, keda ähvardab oma põhimõtete ja demokraatliku tuleviku eest seismisel vägivald ja poliitiline tagakiusamine ning Venemaa kasutab teisitimõtlejate survestamiseks nüüd ka mobilisatsiooni,» kirjeldas Reinsalu olukorda Venemaal, lisades värskeima näitena vangistatud aktivisti Vladimir Kara-Murza, keda Venemaa süüdistab riigireetmises.

«Täna ülekaaluka häälteenamusega vastu võetud resolutsioon on rahvusvahelise kogukonna selge toetus ja julgustus kõigile neile vapratele inimestele,» märkis Reinsalu.

Resolutsiooniga ametisse määratud eriraportöör asub jälgima ja raporteerima inimõiguste olukorda Venemaal ning annab suuniseid selle parandamiseks. Samuti teeb ta koostööd koahlike MTÜdega Venemaa kodanikuühiskonna võimestamiseks.

«Tänane otsus on diplomaatiline võit ja Eesti oli üks selle resolutsiooni eestvedajatest. See on ühtlasi loogiline jätk kevadisele otsusele peatada Ukraina vastu laiaulatuslikku sõda alustanud Venemaa liikmesus inimõiguste nõukogus,» sõnas minister.

ÜRO Inimõiguste Nõukogu leppis täna kokku Venemaa inimõigusolukorra vaatlemises, võttes esimest korda vastu resolutsiooni, mis keskendub rikkumistele riigis.

Nõukogu 47 liikmest 17 hääletas Euroopa Liidu esitatud ettepaneku poolt, kuus oli vastu ja 24 jäi erapooletuks. ELi ettepanekust jäi kõrvale Ungari.

Ettepaneku vastu hääletasid Hiina, Kuuba ja Venezuela.

Venemaa visati mõne kuu eest Ukraina sõja tõttu nõukogust välja, inimõigusolukorda riigis hakatakse hindama esimest korda.

Märksõnad
Tagasi üles