N, 2.02.2023

Maksuamet kahtlustab, et kaubavedajad võltsivad sanktsioonidest pääsemiseks dokumente

Brita-Maria Alas
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Maksuamet kahtlustab, et kaubavedajad võltsivad sanktsioonidest pääsemiseks dokumente
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Venemaale suunduvate autode järjekord Luhamaa piiripunktis. Foto on illustratiivne.
Venemaale suunduvate autode järjekord Luhamaa piiripunktis. Foto on illustratiivne. Foto: Margus Ansu

Viimaste nädalate jooksul on maksu- ja tolliamet avastanud Luhamaa, Koidula ja Narva tollipunktis juhtumeid, kus on põhjust kahtlustada, et kaubavedajad esitavad sanktsioonide vältimiseks võltsitud veo- ja tollidokumente.

MTA märgib, et suhtub sanktsioonide rakendamisse äärmise tähelepanelikkusega ning tollile valeandmete esitamine toob kaasa karistuse.

«Augusti ja septembri jooksul on Luhamaa, Koidula ja Narva piiripunktis maksu- ja tolliameti luubi alla sattunud 14 juhtumit, kus üritati varjata Venemaalt pärit ettevõtte tegevust, Venemaal asuvat lõplikku kaubasaajat või loodeti tolli tähelepanematusele, esitades võltsitud dokumente. Toll rakendab sanktsioone äärmise tähelepanelikkusega ja need kaubad Eestist välja ei pääsenud,» ütles maksu- ja tolliameti välispiiri valdkonna juht Ants Kutti.

Võltsingu kahtlusi on erinevate kaubakategooriate puhul – terastooted, 3D-printeriaine, soojusülekande keemiline element vedeliku kujul, kasutatud riided, kahel juhul galvaniseerimisseadmed. Juhtumeid ühendab aga tolliinspektorite tekkinud kahtlus esitatud dokumentide ehtsuses. Mõne juhtumi puhul on tollikontrolli käigus avastatud ka topeltdokumendid veo pärisandmetega.

Maksu- ja tolliamet kontrollib kauba piiriületusel alati dokumente, kahtluste korral kontrollitakse ka kaupa. Rikkumiste avastamisele järgneb üldjuhul süüteomenetlus, kusjuures karistatav on mitte ainult dokumentide võltsimine ja võltsitud dokumentide kasutamine, vaid ka tollile valede andmete esitamine.

Märksõnad
Tagasi üles