N, 2.02.2023

Salapärane ministri kutse, mida keegi ei mäleta

Andres Einmann
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Salapärane ministri kutse, mida keegi ei mäleta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 7
Riigiprokurör Denis Tšasovskih (esiplaanil küljega) küsis istungil Taavi Aasalt (tagaplaanil koos kaitsjate Andri Rohtla ja Paul Keresega), kas Keskerakonnas on arutatud, mida tunnistajad peavad kohtus rääkima. Aas eitas sellist arutelu ja kinnitas, et teda ei ole keegi mõjutanud.
Riigiprokurör Denis Tšasovskih (esiplaanil küljega) küsis istungil Taavi Aasalt (tagaplaanil koos kaitsjate Andri Rohtla ja Paul Keresega), kas Keskerakonnas on arutatud, mida tunnistajad peavad kohtus rääkima. Aas eitas sellist arutelu ja kinnitas, et teda ei ole keegi mõjutanud. Foto: Madis Veltman
  • Keegi kaitsjate tunnistajatest ei mäleta haridusministrilt saadud e-kirja.
  • Aasa sõnul toimus sel ajal restoranides töökohtumisi mitu korda aastas.
  • Endine minister ei oska öelda, mida ta mäletab ise ja mida on lugenud ajakirjandusest.

Kas Keskerakonna ministreid kutsutakse ametlikes kutsetes tiitliga «Armas sõber»? Just sellise küsimuse esitas riigiprokurör Denis Tšasovskih teisipäeval Harju maakohtus endise haridusministri Mailis Repsi kohtuistungil endisele majandusministrile Taavi Aasale (KE).

Juba mitmendat istungit järjest näitab prokurör kaitsjate kutsutud tunnistajatele haridusministri e-postilt saadetud kutset Kadrioru restorani Mon Repos, tähistama uue aasta ja Mailis Repsi uue eluaasta algust.

Kõik kaitsjate kutsutud tunnistajad on nimetanud 13. jaanuaril 2020 Mon Repos’s toimunud üritust Keskerakonna töökohtumiseks ja eitanud, et tegemist oli Repsi sünnipäeva tähistamisega. Samuti on nad kõik nagu ühest suust väitnud, et ei mäleta sellise kirja saamist.

Ka riigikogu liige Aas, kes oli Mon Repos’s toimunud ürituse ajal majandus- ja kommunikatsiooniminister, rääkis kohtus, et seal toimus valitsuse töörühma koosolek.

Tšasovskih näitas kohtusaalis suurel ekraanil Aasale väljatrükki e-kirjast, mis oli saadetud 7. jaanuaril aadressilt minister@hm.ee paljudele keskerakondlastest adressaatidele.

Riigiprokuratuur süüdistab endist haridusminister Milis Repsi muu hulgas selles, et ta korraldas 13. jaanuaril 2020 Kadriorus restoranis Mon Repos erakonnakaaslastele ministeeriumi raha eest oma sünnipäeva. Kaitsjate kutsutud tunnistajad on seni väitnud üksmeelselt, et tegemist ei olnud sünnipäeva, vaid valitsuse töörühma kohtumisega.
Riigiprokuratuur süüdistab endist haridusminister Milis Repsi muu hulgas selles, et ta korraldas 13. jaanuaril 2020 Kadriorus restoranis Mon Repos erakonnakaaslastele ministeeriumi raha eest oma sünnipäeva. Kaitsjate kutsutud tunnistajad on seni väitnud üksmeelselt, et tegemist ei olnud sünnipäeva, vaid valitsuse töörühma kohtumisega. Foto: Madis Veltman

Kiri kutsus tähistama uut eluaastat

Armas sõber!

Mul on uue aasta ja uue eluaasta alguse vahel ainult kolmteist päeva. See on nii lühike aeg, et korraga saab tähistada mõlemat. Oled oodatud esmaspäeval, 13. jaanuaril kell 19.00 restorani Mon Repos Narva mnt 92.

Parimate soovidega

Mailis

PS. Kingitus ei suurenda minu heameelt ja tänulikkust, et sa tulid. Soovi korral võid panustada põrandakella fondi.

Kirjast ajendatuna küsis prokurör Tšasovskih, kas Keskerakonna valitsuse laiendatud töörühma liikmete puhul ongi tavapärane, et neid kutsutakse kohtumisele, pöördudes nende poole sõnapaariga «Armas sõber!».

«Ma ei oska öelda, kas see on tavapärane, ei oska kommenteerida,» vastas Aas.

Prokuröri küsimuse peale, kuidas luges Aas sellest kirjast välja, et tegemist on valitsuse töörühma koosolekuga, vastas Aas, et tõenäoliselt olid keskerakondlased sellel kuupäeval kohtumise juba varem kokku leppinud.

Ainus asi, mida Taavi Aas Mon Repos's toimunud üritusest kindlalt mäletab, on see, et ta lahkus esimeste seas ja sõitis bussiga number 5 koju.
Ainus asi, mida Taavi Aas Mon Repos's toimunud üritusest kindlalt mäletab, on see, et ta lahkus esimeste seas ja sõitis bussiga number 5 koju. Foto: Madis Veltman

«Arvestades, kes olid kirja adressaadid, on selge, mis tüüpi üritus seal tuleb. Selles kirjas on ainuke uudis võib-olla see, et kohtumine toimub restoranis Mon Repos. Aga see on oletus,» rääkis Aas.

Aasa sõnul tuli seesuguseid restoranis korraldatud töökohtumisi sel ajal ikka ette, peale Mon Repos’ olid need vähemalt kaks korda toimunud Tallinna vanalinnas Paksu Margareeta lähedal restoranis, kus varem asus Šoti klubi. «Sellel restoranil on nüüd uus nimi, aga ma ei mäleta seda nime,» ütles Aas.

Taavi Aas vastas Mailis Repsi kohtuprotsessil paljudele küsimustele: «Ma ei mäleta!» Eriti kehv on Aasa mälu sünnipäevadega seoses, kuna endise ministri sõnul pole ta ise suurem sünnipäevade tähistaja.
Taavi Aas vastas Mailis Repsi kohtuprotsessil paljudele küsimustele: «Ma ei mäleta!» Eriti kehv on Aasa mälu sünnipäevadega seoses, kuna endise ministri sõnul pole ta ise suurem sünnipäevade tähistaja. Foto: Madis Veltman

Kogetu ja loetu on sassi läinud

Aas rääkis, et mäletab restoranis Mon Repos toimunud üritust rohkem kui teisi samataolisi ja seda eelkõige seetõttu, et sellest üritusest on ajakirjanduses viimasel ajal palju juttu olnud. Samas tunnistas endine majandusminister, et tal on ligi kolm aastat tagasi toimunud sündmuse puhul läinud mälus segi, mida ta mäletab ise ja mida ajakirjanduses loetu põhjal.

«Võib olla oli seal üks pikk laud, võib-olla mitu väikest,» ütles Aas, kui prokurör palus tal meenutada, kuidas Mon Repos’s kohtumise ruum välja nägi. «Mida sellel kohtumise konkreetselt räägiti, on keeruline meenutada, kuna ma ei mäleta täpselt, millised teemad sel ajal päevakorral olid. Kuna samal päeval oli Mailis Repsi sünnipäev, siis ma usun, et viisin talle sinna lilli,» lausus Aas.

Küll aga mäletas ta täpselt, et oli esimeste seas, kes restoranist lahkus. «Mul on meeles, et läksin restoranist bussipeatusesse ja astusin seal number 5 bussi peale. Selle bussiga sain koju,» meenutas Aas.

Märksõnad
Tagasi üles