Läänemets ütles, et nelja aasta eelarvestrateegia koostamine ei ole piisav. «Võimete arendamine, nagu on sõjalises riigikaitses, vajab kindlust kümne aasta peale. See on väga suur probleem, et selline julgeolekuküsimus jääb raha ja eelarve dogmade ning mingite vanade valimislubaduste taha,» lausus ta.
Ohuteavituse sireenisüsteeme ootavad ees katsetused
Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus (SMIT) ja päästeamet sõlmisid ohuteavituse sireenisüsteemi ostuks lepingu Slovakkia firmaga Telegrafia.
Süsteemi esimesed katsetused on kavas novembri lõpus, neid tehakse esialgu polügoonil, mitte linnakeskkonnas. Seadmete paigaldamist linnades alustatakse selle aasta lõpus ja suurema osa töödega loodetakse valmis saada tuleva aasta esimeses pooles. Ohusireenide võrgustiku loomiseks eraldas riik 4,5 miljonit eurot.
Sireenide võrgustik luuakse esialgu 22 asulas: Tallinnas ja selle lähiümbruse tiheasustuses, Tartus, Narvas, Pärnus, Võrus, Paldiskis, Sillamäel, Tapal, Jõhvis, Kohtla-Järvel, Maardus (sh Muugal), Rakveres, Valgas, Keilas, Viljandis, Jõgeval, Põlvas, Raplas, Kärdlas, Kuressaares, Haapsalus ja Paides.
Koos sireeni töölerakendumisega hakkab elanike telefonidele tulema edaspidi vastava rakenduse kaudu ka eraldi teavitus, mis annab teada, kas tegemist on reaalse ohuteatega või näiteks õppusega.
Kiireks ohuteavituseks kasutab riik teisigi kanaleid ja vahendeid, sh massimeediat, asutuste veebilehekülgi, sotsiaalmeediakanaleid, mobiiltelefoni sõnumeid, vajadusel ka valjuhääldeid ja ukselt uksele teavitamist.
Siseminister nentis, et riik on oma tegevustega umbes kolmkümmend aastat maha jäänud. «Mingil imelikul põhjusel on Eesti nüüd arendanud oma riigikaitset nii, et kõiges, mis puudutas sõjalist poolt, olid meil väga adekvaatsed hinnangud, väga õiged ohustsenaariumid ja oleme kogu riigikaitset sõjaliselt väga õigesti üles ehitanud. Teisisõnu, kõigeks, mis praegu Ukrainas toimub, oleme ka ise valmistunud. Mis puudutab aga mittesõjalist poolt, siis seal on millegipärast aastakümneid räägitud, et enam selliseid konventsionaalseid sõdu ei tule ja suurt ohtu ei ole – aga siin me nüüd oleme.»