N, 2.02.2023

Riigikogus käis paras palagan

Brita-Maria Alas
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Riigikogus käis paras palagan
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Pealtvaatajale võis eile tunduda, et riigikogus sisulist tööd ei tehtudki, vaid käis üks pidev tsirkus: Mihkelsoni skandaaliküsimuseni jõuti pidevalt tagasi, protseduurilised küsimused osutusid sisulisteks, minister luges raamatut ja spiiker Jüri Ratas pidi hiljem aru andma, kas tal on vaigistamisnupp või ei ole.
Pealtvaatajale võis eile tunduda, et riigikogus sisulist tööd ei tehtudki, vaid käis üks pidev tsirkus: Mihkelsoni skandaaliküsimuseni jõuti pidevalt tagasi, protseduurilised küsimused osutusid sisulisteks, minister luges raamatut ja spiiker Jüri Ratas pidi hiljem aru andma, kas tal on vaigistamisnupp või ei ole. Foto: Konstantin Sednev
  • Riigikogu saalis loeti ette delikaatse kohtuasja detaile.
  • Ratasele heideti ette, et ta ei kasutanud vaigistamisnuppu.
  • Tähelepanuta jäänud minister luges raamatut.

Varemgi on ette tulnud, et riigikogu iganädalases infotunnis läheb peaminister Kaja Kallase (RE) ja Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liikmete vahel sõnasõjaks, kuid eilse tunni järel heitis peaminister riigikogu esimehele Jüri Ratasele (KE) ette, et too ei juhi istungeid.

«Ole hea, katkesta see! Ole hea, katkesta see! Palun katkesta see!» hüüdis sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo (RE) eilses infotunnis Martin Helme (EKRE) jutu vahele, kui saadik luges ette osa kinnise kohtuasja andmetest.

Nimelt võeti infotunni esimese teemana ette väliskomisjoni juhi Marko Mihkelsoni (RE) pildiskandaal ning EKRE fraktsiooni liikmed Mart ja Martin Helme nõudsid peaministrilt juhtumi kohta moraalset hinnangut.

Kallas rõhutas, et pildiskandaali teema ei sobi riigikogu saali: «Laste õiguste kaitseks on sellised kohtuistungid kuulutatud kinniseks – just selle pärast, et selliseid arutelusid ei oleks. Seetõttu on väga kohatu tuua need arutelud siia, riigikogu saali. Sellega rikutakse laste õigusi oluliselt,» ütles ta saali ees.

Ehkki infotunnis käsitletakse mitmesuguseid teemasid ning pärast Mihkelsoni-arutelu räägiti ka eakate toimetulekust ning Madridi tippkohtumise kokkulepetest, jõuti juhtumini ringiga tagasi: Martin Helme luges katkestamatult ette asjaolusid, mida on veebikonstaabel varem palunud internetist eemaldada. «Ma lugesin sellepärast siin selle kirjelduse ette, et te ei saaks öelda «ma ei tea, millest jutt käib»,» selgitas ta hiljem.

Peaminister imestas saalis toimuva üle ja sõnas, et kohtuistungid olid kinniseks kuulutatud laste õiguste kaitseks, mida menetluse käigus ei rikutud. «Teie teete seda praegu,» ütles ta Helmele.

Kallas ei mõistnud, miks ei kasutanud Ratas võimalust Helme mikrofon välja lülitada. «Jüri Ratas ei juhi riigikogu istungit. Laseb riigikogu suures saalis ette lugeda kinnise kohtuistungi materjale. Kohtuistungid on kinniseks kuulutatud laste kaitseks,» teatas ta hiljem Twitteris.

«Helmel oli küsimuse esitamise õigus,» ütles Ratas Postimehele, täpsustades, et ta siiski sekkus, kui küsimus lõppes. «Sellest, et käib üks pingpong kahe erakonna vahel, saan ma poliitiliselt aru. Aga need lapsed, kogu see kirjeldus ei ole minu arvates mitte kuidagi siin kohane,» ütles Ratas Helmele.

Riigikogu pressiteenistus selgitas, et spiiker saab distantsilt välja lülitada vaid kõnepuldi mikrofoni. Helme kõneles aga oma kohalt.

Järvan veetis aega raamatut lugedes

Ajal, mil peaminister ja EKRE saadikud vaidlesid Mihkelsoni pildiskandaali teemal, luges ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan (Isamaa) Mart Laari raamatut «Pööre». Enda sõnul jõudis ta infotunnis läbi lugeda üle 60 lehekülje.

Spiiker Jüri Ratas tegi ministrile märkuse, öeldes, et saadikute küsimuste ajal pole ilus raamatut lugeda – ministrid peaks küsimustele vastama. «Ma edastan lihtsalt ühe info vahepeal siin minister Kristjan Järvanile, et on tulnud minule info, et ei ole ilus seda raamatut infotunnis lugeda. Eks te ise otsustage seda, aga seda on märgatud, et võib-olla siis... Kuna teile küsimusi ei ole – ma saan sellest aru –, saate kuulata neid teemasid, mida küsitakse,» manitses Ratas.

Pärast riigikogu juhataja pöördumist luges Järvan raamatut rahumeeli edasi.

Varem riigikogus nikotiinipadja põskepistmisega silma jäänud tervise- ja tööminister Peep Peterson (SDE) kommenteeris, et lugemine on kindlasti mõistlikum tegevus kui snus’i tarvitamine. «Mõistlik on lugeda midagi maailma avardavat,» leidis ta. Loora-Elisabet Lomp

Märksõnad
Tagasi üles