N, 8.12.2022

Vene kodanike hääleõigus – Isamaa ja Reformierakond võtaks, sotsid jätaks

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Vene kodanike hääleõigus – Isamaa ja Reformierakond võtaks, sotsid jätaks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 11
Peaminister Kaja Kallas (vasakul), justiitsminister Lea Danilson-Järg (paremal). «Kui Reformierakond on nõus enda eelnõu toetama, siis oleks mõistlik sellega edasi liikuda ja otsida parlamendis ka teiste erakondade hulgas sellele toetust,» leiab justiitsminister.
Peaminister Kaja Kallas (vasakul), justiitsminister Lea Danilson-Järg (paremal). «Kui Reformierakond on nõus enda eelnõu toetama, siis oleks mõistlik sellega edasi liikuda ja otsida parlamendis ka teiste erakondade hulgas sellele toetust,» leiab justiitsminister. Foto: Mihkel Maripuu

Reformierakond piiraks Eesti julgeolekut ohustavate riikide ehk Venemaa kodanikel kohalike omavalitsuste volikogude valimise õigust, võimuliidukaaslane Isamaa on nõus sel teemal läbi rääkima, sotsid aga ei näe asjakohasel eelnõul mõtet.

Reformierakonna välja käidud eelnõu järgi võiks valitsus oma otsusega julgeolekukaalutlustel ajutiselt piirata Eesti julgeolekut ohustavate riikide kodanike valimisõigust. Otsuses esitatakse piirangu põhjendus, tähtaeg ja võimalus ning kord põhjendatud erandite tegemiseks.

Eelnõu järgi on see ennetav meede, et julgeolekuohuks olevate kolmandate riikide kodanikud ei saaks kohalike volikogude valimistel hääletamisõigusega mõjutada Eesti rahvuslikku julgeolekut, põhiseaduslikku korda ja riigi väärtusi. «Valimisõigus ei ole ainult formaalne õigus hääletada. Hääletamisõigusel on tagajärjed, sest häälte alusel moodustatakse kohalik volikogu, kelle otsustada on muu hulgas keelekasutus kohalikes koolides, eesti keele ja kultuuri kaitse ja edendamine kohaliku omavalitsuse territooriumil jmt,» seisab eelnõus.

Märksõnad
Tagasi üles