Vihjeliinile laekus pooleteise aasta jooksul 500 teadet laste seksuaalsest väärkohtlemisest

Alexandra Saarniit
, ajakirjanik
Copy
Illustreeriv foto naisest mobiiltelefoniga.
Illustreeriv foto naisest mobiiltelefoniga. Foto: Elmo Riig

Eesti vihjeliin.ee on viimase pooleteise aasta jooksul saanud 500 teadet veebikeskkondadest, mis sisaldasid laste seksuaalset väärkohtlemist esitavat sisu.

18. november on laste seksuaalse väärkohtlemise vastane päev, mille eesmärk on juhtida tähelepanu laste kaitsmisele seksuaalse väärkohtlemise eest. Lastekaitse Liit tõi pressiteate vahendusel välja, et Eesti vihjeliin sai 1. jaanuarist 30. juunini 1152 teadet, millest 500 sisaldas infot veebikeskkonnast, kus oli üleval laste seksuaalset väärkohtlemist esitav materjal.

Projekti Targalt internetis koordinaatori Malle Hallimäe sõnul on oluline, et igaüks, kes märkab veebis lapse seksuaalset väärkohtlemist, annaks sellest vihjeliinile teada.

«Laste seksuaalset väärkohtlemist esitav pildimaterjal valmib enamasti lapse tegeliku väärkohtlemise käigus. Sellise materjali ringlemisel ja tarbimisel internetis toimub lapse seksuaalne väärkohtlemine üha uuesti. Ka levitatakse noorte poolt endast tehtud intiimseid fotosid või videoid, mis algselt olid saadetud ainult ühele inimesele. Oluline on need pildid ja videod internetist eemaldada ning ohvrit abistada,» märkis ta.

Vihjeliin on MTÜ Lastekaitse Liidu tasuta veebipõhine teenus, mille eesmärgiks on aidata kaasa laste seksuaalset väärkohtlemist esitava materjali leviku tõkestamisele internetis. Laste seksuaalset väärkohtlemist esitav materjal on foto, video, kirjutis, kus alaealist on kujutatud erootilises või pornograafilises situatsioonis. Igaüks, kes märkab internetis sellist materjali, saab sellest teada anda veebilehel oleva akna «Teavita ebaseaduslikust sisust» kaudu.

Teavitamiseks tuleb aknast avanevasse vormi kirjutada veebilehe aadress, millel internetikasutaja on märganud laste seksuaalset väärkohtlemist esitavat materjali. Oma isikuandmeid esitama ei pea. Koostöös politsei ja veebiteenuste pakkujatega eemaldatakse ebaseaduslik materjal internetist.

Vihjeliini töö eesmärgi saavutamiseks teeb Lastekaitse Liit rahvusvahelist koostööd ning ülemaailmse võrgustiku INHOPE liige, kuhu kuulub 50 vihjeliini. Möödunud aastal said vihjeliinid üle maailma 443705 teadet, mis sisaldas infot laste seksuaalset väärkohtlemist esitavast materjalist. Ohvritest oli 81 protsenti vanuses 3-13 aastat, ning kõikidest ohvritest 96 protsenti olid tüdrukud.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles