L, 4.02.2023

Alar Karis: Venemaa agressioonisõja tõttu kannatavad miljonid inimesed maailmas

Postimees
Alar Karis: Venemaa agressioonisõja tõttu kannatavad miljonid inimesed maailmas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
President Alar Karis.
President Alar Karis. Foto: Madis Veltman

President Alar Karis ütles täna Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi humanitaaralgatuse «Vili Ukrainast» avaürituse videopöördumises, et nälg ei tohi olla sõjarelv, ometi kannatavad miljonid inimesed maailmas Venemaa Ukraina-vastase agressiooni tagajärgede tõttu.

«Venemaa raketirünnakud, Ukraina sadamate blokaad, mineeritud põllud ja toidutootmise häirimine süvendavad ülemaailmset toidupuudust ja nälga,» ütles Karis.

Riigipea tervitas täna käivitatud Ukraina presidendi humanitaaralgatust toidukriisi leevendamiseks Aafrikas ja Aasias ning kinnitas, et Eesti koos teiste partneritega toetab seda, et aidata neid, kes on silmitsi näljaga.

«Siiski teame, et kõige tõhusam viis toidukriisi leevendamiseks ja nälja vähendamiseks on lõpetada Venemaa agressioon Ukraina vastu,» ütles president.

Eesti välisministeerium toetab Ukraina vilja-initsiatiivi 50 000 euroga. Ukraina humanitaaralgatuse eesmärk on üleilmse toidukriisi leevendamine läbi viljaekspordi abivajavatele riikidele.

«ÜRO Musta mere teravilja algatusel on oluline, et toiduained jõuaksid Euroopa Liidu solidaarsuskoridoride kõrval haavatavate inimeste ja riikideni kogu maailmas,» lausus Karis.

Zelenskõi soovib humanitaaralgatusega saata Ukrainast teele viljalaevad Aasia ja Aafrika riikidesse, kus on kõige suurem vajadus täiendava abi järele, et leevendada paljude inimeste toidupuudust.

Täna möödub 90 aastat NSV Liidu põhjustatud näljahädast Ukrainas ehk holodomorist, mille tagajärjel suri miljoneid inimesi.

«Ukraina mäletab surmavat näljahäda ehk holodomori, mis võttis miljonitelt inimestelt elud. Stalini poliitika loodud totalitaarne süsteem püüdis kustutada mälestusi näljahädast ja selle ohvritest. Ometi Ukraina mäletab ning maailm mäletab. Oma vabaduse, suveräänsuse ja iseseisvuse kaitsmise kõrval jätkavad ukrainlased mujal maailmas nälja tõttu kannatavate inimeste abistamist,» sõnas Karis.

Märksõnad
Tagasi üles