N, 2.02.2023

Tallinnas algas täna suur NATO küberõppus

BNS
Tallinnas algas täna suur NATO küberõppus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tallinnas algas NATO küberõppus Cyber Coalition.
Tallinnas algas NATO küberõppus Cyber Coalition. Foto: NATO Shape Press

Tallinnas sihtasutuses CR14 esmaspäeval algav NATO küberõppus Cyber Coalition on üks suurimaid omataolisi maailmas, kus 2. detsembrini kestva õppuse eesmärk on tugevdada NATO liitlaste ja partnerite võimekust kaitsta oma võrke ja koostööd küberruumis.

Õppusest võtab osa tuhatkond küberkaitsjat 26 liitlasriigist, Soomest, Gruusiast, Iirimaalt, Jaapanist, Rootsist ja Šveitsist, teatas kaitseministeeriumi pressiesindaja. Lisaks on esindatud Euroopa Liit ning osalejaid on erasektorist ja ülikoolidest. Vaatlejana osaleb ka Lõuna-Korea. Õppuse käigus mängitakse läbi reaalseid väljakutseid nagu näiteks küberrünnakuid elektritaristule ja NATO liitlasvägedele operatsioonide olukorras.

«Kuigi sellest kuuleme vähem, toimuvad Ukraina vastu küberoperatsioonid, mis algasid juba enne 24. veebruarit. Küberrünnakuid on ka liitlasriikide vastu igapäevaselt, kuid vastupidavus neile ei ole sugugi iseenesestmõistetav – selleks ongi vaja NATO tasandil liitlastel harjutada läbi kõik võimalikud stsenaariumid, et me saaks edaspidi küsimustele küberrünnakute kohta vastata: jah, neid on olnud, aga seni pole neil olnud olulist mõju,» sõnas kaitseminister Hanno Pevkur (RE).

«Liitlased on pühendunud kriitilise infrastruktuuri kaitsele, vastupidavuse ja küberkaitse tugevdamisele. Jätkuvalt tõstame oma kaitset pahaloomulise kübertegevuse vastu ja toetame teineteist, et heidutada, kaitsta ja vastata tervele küberrünnakute spektrumile. Sealhulgas kaalume võimalikke kollektiivseid vasturünnakuid,» ütles õppuse juhataja, USA mereväe kaptenleitnant Charles Elliott. Õppus võimaldab NATO liitlastel tugevdada oma võimekust kaitsta infotehnoloogia võrgustikke ööpäevringselt küberrünnakute vastu ja vahetada infot küberrünnakute kohta reaalajas liitlaste ja partneritega.

Cyber Coalitionit on korraldatud Eestis alates 2013. aastast, lisaks liituvad osalejad CR14-st juhitava õppusega virtuaalselt teistest pealinnadest ja asukohtadest.

«CR14 cyberrangerite meeskonnal on suur au ja privileeg toetada NATO üht oluliseimat kollektiivkaitse õppust, pakkudes laialdaste võimetega küberharjutusvälja, millel on potentsiaali tugevdada nii Eesti kui meie liitlaste kübervõimeid ja innovatsiooni,» sõnas CR14 tegevjuht Siim Alatalu.

CR14 on kaitseministeeriumi asutatud sihtasutus, mis põhineb enam kui 11 aasta pikkusel küberharjutusvälja (Cyber Range) kogemusel õppuste, testimise, valideerimise ja eksperimenteerimise valdkonnas.

CR14 eesmärk on kaitsevaldkonna küberjulgeoleku alane teadus- ja arendustegevus, küberjulgeolekualase rahvusvahelise koostöö edendamine, väljaõppe korraldamine ning küberjulgeolekualaste teenuste osutamine. CR14 küberfüüsilised lahendused – elektrivõrk, 5G võrgud, sõjalised süsteemid, IoT – toetavad ka erikoolitust, eriti kriitilise infrastruktuuri pakkujatele.

Märksõnad
Tagasi üles