OTSE POSTIMEHEST ⟩ Hiina-ekspert: kui Eesti ei seisa vastu Hiina mõjutustegevusele, võib meid ähvardada hiinastumine (3)

Kadri Tammepuu
, ajakirjanik
Copy
Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Frank Jüris.

 
Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Frank Jüris.  Foto: Mihkel Maripuu

Suhtumises Hiinasse kumavad Euroopa poliitikute avaldustest tihti läbi samasugused soovunelmad, nagu seda võis veel hiljuti märgata Venemaaga seoses, ent nagu näitas idanaabri täiemahuline sissetung Ukrainasse, aitab totalitaarsete riikide mõjutustegevust ohjeldada vaid lääne ühtne tegutsemine, ütles Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Frank Jüris.

Tähtsat osa näeb Hiina-ekspert ühtse arvamuse kujundamises ka Eestil. Et veenda lääne partnereid ühise Venemaa-poliitika vajalikkuses, nõudis Eesti diplomaatidelt aastatepikkust rasket tööd. Hiina on veel suurem riik ja nõuab veel suuremat pingutust. Väikesed agarad Ida-Euroopa riigid, sealhulgas Eesti, võiksid seljad kokku panna, nagu seda tehti Venemaa puhul realistliku poliitika edendamisel. «Sellest on meil palju rohkem võita kui kaotada,» tõdes ta. Analoogselt Venemaaga nähakse ka Hiinas sõja põhjusena NATO laienemist, mis tähendab, et Eesti jääb paratamatult nende jaoks vastasleeri.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles