Päästeamet lumetormi eel: hommikul tööle veel saate, aga õhtul koju enam ei pruugi (4)

Postimees
Copy
Päästeameti vabariigi vastutav korrapidaja Leho Lemsalu.
Päästeameti vabariigi vastutav korrapidaja Leho Lemsalu. Foto: Konstantin Sednev

Ilmateenistuse prognoosi kohaselt muutuvad ilmaolud öösel ja homme päeval väga keeruliseks, tihe lumesadu levib üle terve Eesti ning tuuleiile prognoositakse kuni 26 m/s. Seetõttu soovitab päästeamet homme autoga liiklema minna vaid äärmisel vajadusel.

«Hommikul tööle võib-olla veel saate, aga õhtul koju enam ei pruugi, eriti kui tegu on kõrvalteedega. Tihe lumesadu levib üle Eesti ja arvestades, et tuul muudab ilma lõikavalt külmaks, võib autoga lumme kinnijäämine kujutada endast tõsist ohtu elule ja tervisele. Rääkimata sellest, et kasvab oht liiklusõnnetusteks,» sõnas päästeameti vabariigi vastutav korrapidaja Leho Lemsalu.

Lumerohkus ja tuuleiilid tähendavad ka seda, et oodata võib elektrikatkestusi – puude oksad muutuvad raskemaks ning puid võib langeda elektriliinidele. Elektri taastumine võib aga katkestuste rohkuse ja teeolude tõttu kauem aega võtta. Seetõttu soovitab Päästeamet vaadata üle kodused toidu- ja joogivarud, laadida telefonid ja akupangad ning tankida auto.

«Mida rohkem igaüks ise enda heaks ära teeb, seda paremini selle tormiga toime tuleme. Õues liikudes panna soojad riided selga ja jalatsid jalga. Autosse soetada väike labidas ja pukseerimisköis, et kui ikkagi on vaja sõitma minna, siis väiksemast kuhjast saaks ise välja. Mida hullemad on olud, seda kauem võtab ka aitajatel aega hädalisteni jõudmine, seetõttu tasub end ise aidata nii palju kui võimalik,» rääkis Lemsalu.

«Laupäeval Saaremaal toimunut saame vaadata kui esmaspäeval Eestisse jõudva tormi peaproovi. Nägime, et vaatamata pingutustele ei suudetud tugeva lumesaju ja tuisuga kõiki teid läbitavatena hoida,» rääkis transpordiameti taristu ehitamise ja korrashoiu osakonna juhataja Andres Piibeleht. «Seetõttu soovitame inimestel jääda esmaspäeval koju, isegi kui hommikul olukord väga hull ei tundu - päeva peale võivad olud muutuda.»

Hädaabinumber võib olla ülekoormatud

Häirekeskuse kriisijuht Janek Murakas hoiatab, et ulatusliku tormi tõttu võib 112 liinile pääsemine võtta tavapärasest kauem aega. «Oleme suurendanud oma valmisolekut, kuid oht on, et hädaabinumber võib olla ülekoormatud. Sellisel juhul tuleb püsida liinil ning mitte katkestada kõne, sest vastasel juhul liigute nö ootejärjekorra lõppu.»

Murakas toonitas, et hädaabinumber 112 on siiski olukordadeks, mil on ohus on kellegi elu, tervis või vara. «Kui tormi tõttu on teed muutunud raskesti läbitavaks või on teele kukkunud näiteks murdunud puid, mis aga otseselt ei takista liiklust või ei tekita liiklusohtlikku olukorda, palume helistada riigiinfo telefonile 1247,» selgitas Murakas.

Tormi tõttu on üle Eesti oodata ka elektrikatkestusi. «Kui mobiilside on maas, ei saa ka hädaabinumbrit valida. Kui tekib hädaolukord ja on vaja 112 helistada, siis soovitame inimestel esmalt minna õue ja proovida helistada väljast. Kui see ei toimi, tuleks võtta telefonist välja SIM-kaart ning valida 112. Samuti võib abi olla kui proovida kõne teha lauatelefonilt, kel see võimalus on,» soovitas Murakas.

Raskete olude tõttu võib ka abiandjate kohalejõudmise aeg olla tavapärasest pikem.

Ole tormiks valmis

Loetelu kodustest varudest leiab veebilehelt olevalmis.ee ning mobiilirakendusest «Ole valmis!». Mõlemast leiab ka käitumisjuhised erinevateks kriisiolukordadeks ning mobiilirakendust saab kasutada ka internetiühenduseta. Mobiilirakenduse ARU kaudu saab teatada elektrikatkestustest ning infot nende lahendamisest.

Transpordiamet ja hoolduspartnerid lähevad esmaspäevale vastu kõrgendatud valmisolekus. Transpordiamet ootab liiklejatelt infot teeolude kohta telefonil 1247. Lisainfot teeolude ja liikluspiirangute kohta tasub enne teele asumist vaadata portaalist http://tarktee.ee.

Vaata ka Postimehe erisaadet samal teemal!

Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles