L, 28.01.2023

FOTOD ⟩ Tallinna linnavärava meenevõti leiti Ukrainast

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Tallinna linnavärava meenevõti leiti Ukrainast
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 6
Tallinna linnavärava võti leiti Ukrainast
Tallinna linnavärava võti leiti Ukrainast Foto: Tallinna linnaarhiiv

Eelmisel nädalal toodi Tallinna linnaarhiivi haruldane leid – Ukrainast Rivne oblastist leiti Tallinna linnavärava suveniirvõti. 

«Tallinna värava võtme leidsid möödunud detsembrikuu hämaruses ühelt Rivne oblasti põllult Ukraina relvajõudude tagalateenistuse kaks sõjameest,» teatas Tallinna linnaarhiivi juhataja Küllo Arjakas.

2021. aastal korraldas linnaarhiivi hoonete värvimist AS Norete, kus oli ametis ukrainlastest töömehi. «Nendega tutvust tehes selgus, et kaks maalrit osalesid 2014. aastal Ukraina-Vene sõjas vabatahtlike rindemeestena,» lisas Arjakas.

Kummaline kokkusattumuste rida

Läinud aasta 24. veebruari varahommikul, kuulnud uue sõja puhkemisest, kohtusid nad kohe hommikul Norete tegevjuhiga ja ütlesid töö üles, andsid üle tööjärje, tööriistad ning said lõpparve. Keskpäevaks pakkisid nad kokku isiklikud asjad ja andsid ära Mustamäel asunud üürikorteri. Seejärel lahkuti autoga Tallinnast ning sõideti läbi Läti, Leedu ja Poola Ukrainasse.

Mehed läksid kohe vabatahtlikena tegevteenistusse ja arvestades vanust – pisut üle 45 eluaasta – suunati nad tagalateenistusse, kus nad on siiani.

Tallinna linnavärava võti leiti Ukrainast.
Tallinna linnavärava võti leiti Ukrainast. Foto: Tallinna linnaarhiiv

Norete tegevjuht Janek Roop hoidis tublide töömeestega pidevat ühendust ja saatis neile pakke.

«Aastavahetuse paiku käis Roop Ukrainas, sai meestega kokku ja talle anti üle haruldane leid. Tagasi Eestis, võttis Roop ühendust, talle oli Ukrainas sõnad peale loetud, et kingitus tuleb isiklikult üle anda linnaarhiivi juhatajale,» kirjeldas Arjakas. 

Rivne oblast asub Loode-Ukrainas, see piirneb põhja poolt Valgevenega ja selle suurus on 20 047 km², seega pisut vähem kui pool Eestit.

Võtme leiukoht paikneb Zdolbunivi rajooni keskuse Zdolbunivi linna (2020. aastal elas linnas 24 800 elanikku) lähedasel põllul.

«Mõelgem korraks: kui suur või väike on meie maailm. Kui suur on tõenäosus, et Tallinnas töötanud mehed leiavad juhuslikult Ukraina põllult olmeprahi seast Tallinna suveniirvõtme? Milline on tõenäosus, et nad kohe teavad, kuhu, kellele ja kellega see võti sõjaseisukorras riigist ära saata, leiukohast enam kui tuhande kilomeetri kaugusele. Tõenäosusest lähtuvalt seda juhtuda ei saa, aga ometi juhtus,» lisas Arjakas. 

Tegemist on 1980. aastatele omases disainis kujundatud metallist suveniirvõtmega. Võti on kas kingitud Tallinna külastanud delegatsioonile või ostis selle mõni eraisik mälestuseks kaasa, oletab Arjakas.

Märksõnad
Tagasi üles