N, 30.03.2023

FOTO JA VIDEO ⟩ Aita valida Euroopa aasta puud

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Aita valida Euroopa aasta puud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Reigi pöögist ja pastoraadihoone.
Reigi pöögist ja pastoraadihoone. Foto: Erakogu
  • Eestit esindab loomevaimu soodustaja Hiiumaalt.

Euroopa eriliste puude konkursi rahvahääletusel esindab Eestit Hiiumaal Reigi kiriku pastoraadi aias kasvav punane pöök. Teisi huvitavaid puid saab vaadata ning oma lemmikule ka hääle anda veebruarikuu jooksul SIIN

Euroopa aasta puu konkursiga tõstetakse esile kohaliku rahva jaoks tähtsaid puid.

Reigi pööki teavad Hiiumaa inimesed hästi nii tema erilise punase värvi kui ka rikka kultuuriloolise pagasi tõttu, teatas Loodushoiu Fond. Kunagi oli Reigi pöögi läheduses kogukonnaelu keskus – seal asus nii kirik kui ka kõrts ning seal toimunu oli aluseks mitme loometeose sünnile.

Näiteks kirjutas Soome kirjanik Aino Kallas Reigi kiriku esimese pastori abikaasa ja abiõpetaja traagilise armuloo põhjal romaani «Reigi õpetaja». Teosest on vändatud ka film ja tehtud ooper. Kultuurilukku on läinud ka Pihla kõrts, mis asus kiriku vastas. Kõrts on andnud ainest Gustav Ernesaksa ooperi «Tormide rand» kuulsatele kõrtsistseenidele ning on tähtis tegevuspaik ka Herman Sergo romaanis «Näkimadalad».

Hilisemast ajast saab välja tuua Reigi pastoraadihoone seni viimase elaniku – aastatel 1986–1987 elas juba tollal üsna mahajäetud barokses häärberis kirjanik Tõnu Õnnepalu. Nii puu kui ka Reigi pastoraadihoone praegust seisu näeb lühikeses videoklipis SIIN.

«Praegu on elu Reigis vaikne, kuid pöök seisab ikka püsti – on heas seisundis, elujõuline ja kannab vilja. Kuivõrd mõnel aastal leiab pöögi alt ka väikeseid pöögipoegi, arvatakse, et paljude Kärdla linna aedade punaste pöökide ema sirgub just Reigis,» lisas Loodushoiu Fond. 

120 aastat vana võitluse kandidaat

Reigi pöögi istutas 120 aastat tagasi Reigi kiriku sakslasest pastor poja sünni puhul. Tegu on hariliku pöögi punaselehelise vormiga, mis on Euroopas üsna tavaline puu, aga mida Eestis vähe kasvab. Praegu pöögi looduslik areaal Eestimaale ei ulatu, kuid soojeneva kliima tingimustes võib pöögist saada tulevikus harilik puu ka meie metsades. «Niisiis on Reigi pöök ka omamoodi saadik tulevikust,» märkis fond. 

Eesti esindaja Euroopa aasta puu 2023 konkursil selgitati välja kolme väärika puu seast, kelle pakkus välja eelžürii koosseisus Hendrik Relve, Heiki Hanso ja Mart Erik. Maalehe veebis mullu novembris toimunud rahvahääletusel pakkusid Reigi pöögile tõsist konkurentsi Abruka saare liigirikkuse tunnistaja Lippmaa pärn ja setode matusekombestikuga seotud Verhuulitsa lautsipettäi.

Eesti lööb Euroopa aasta puu valimisel kaasa kuuendat korda – 2015. aastal pani Orissaare jalgpalliväljaku keskel kasvav tamm selle võistluse Heiki Hanso eestvedamisel suisa kinni. Mullu esindas Eestit Järvselja Kuningamänd.

Eesti osalemist Euroopa aasta puu valimisel korraldab Loodushoiu Fond. Fondi eesmärk on turgutada vabatahtlikku ja eraalgatuslikku loodushoidu Eestis, mh väärtustada meie tähelepanuväärseid pärand- ja põlispuid.

Märksõnad
Tagasi üles