Estonia uurimist saadab vastastikune süüdistamine (2)

Tarvo Madsen
, ajakirjanik
Copy
Estonia uurimise ümber lahvatanud vaidluste keskmes on kolm meest: (vasakult) Margus Kurm, Ahti Kuningas ja Rene Arikas.
Estonia uurimise ümber lahvatanud vaidluste keskmes on kolm meest: (vasakult) Margus Kurm, Ahti Kuningas ja Rene Arikas. Foto: Mihkel Maripuu kollaaž

Estonia uurimisega tegelev Eesti ohutusjuurdluse keskus (OJK) vahetas küll juhti, kuid eelmise juhi Rene Arikase pärand kestab edasi. Lahkunud juhti saadab lähedaste seiregrupi umbusaldus, närviliseks aetud ministeerium ja endine riigiprokurör. Arikas ütleb, et ministeerium rikkus seadust ning tema täitis oma kohust.

Nüüdseks juba mitu aastat ohutusjuurdluse keskust ja parvlaeva Estonia hukkumise uurimist juhtinud Rene Arikas käis vahetult enne ametist lahkumist välja etturi: ta läkitas riigikogule, valitsusele, riigikogu juhatusele, riigikontrollile ja peaministrile kirja, kus sõnab, et majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) on mitmel puhul rikkunud seadust ning takistanud ohutusjuurdlust.

Süüdistused puudutavad näiteks seda, et OJK kuulub MKMi alla, kuid uurib samal ajal MKMi teiste allasutuste tegevust. See takistab OJK-l olla sõltumatu ja tekitab huvide konflikti. Muu hulgas puudutavad kaebused ületundide tasustamist ja isikliku sõiduauto kasutamist.

Süüdistused on tõsised ning neid peavad menetlema vastavad asutused. Esmaspäeval kogunes ka riigikogu erikomisjon, kus teemat arutati ning nenditi, et praegu jäädakse ootama MKMi kirjalikke vastuseid igale esitatud etteheitele. Seejärel arutatakse asja uuesti ning otsustatakse, kuidas asjaga edasi minna. See, kellel on õigus, selgub alles siis, kui asi on lõpuni uuritud.

Tagasi üles