T, 21.03.2023

Reformierakond jätab Nursipalu laiendamise uue riigikogu otsustada

Brita-Maria Alas
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Reformierakond jätab Nursipalu laiendamise uue riigikogu otsustada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Hanno Pevkur
Hanno Pevkur Foto: Madis Veltman

Ehkki Reformierakond on seni andnud mõista, et Nursipalu harjutusala küsimusega tuleb kiirelt edasi liikuda, otsustas fraktsioon esmaspäeval, et vajalikud seadusemuudatused jäetakse siiski järgmisele riigikogule. 

«Arvestades, et riigikogu valimised on ukse ees ja võimalikud seadusemuudatused vajavad põhjalikumat analüüsi, on mõistlik jätta lõplikud otsused uuele riigikogule ning moodustatavale valitsusele. Samuti ei soovi ma, et enne valimisi saaks Nursipalust poliitilise vastandamise objekt, sest riigikaitse areng peab olema erakondadeülene kokkulepe,» kommenteeris kaitseminister Hanno Pevkur (RE) pressiteate vahendusel. 

Veel mõni päev tagasi sõnas Pevkur Vikerraadiole, et soovib vastavate seadusemuudatustega veel enne valimisi edasi liikuda. Möödunud nädalal tutvustas ta valitsusele seniseid arenguid ning valitsusliikmed toonitasid, et esialgu – enne otsuste vastuvõtmist – jätkatakse kohalike kaasamisega. 

Kaitseministri sõnul jätkab riigi kaitseinvesteeringute keskus vajalike uuringute ning hinnangute ettevalmistamisega. «Harjutusala vajadus on selgelt olemas ja olemas ka valdav arusaamine erakondade üleselt, mis tähendab, et uuringuid ning muid toiminguid saab jätkuvalt teha, ent praegu tundub olevat mõistlikum aeg korraks maha võtta,» ütles Pevkur.

Nursipalu harjutusala laiendamine

Nursipalu harjutusväli on Kaitseliidu ja Kaitseväe kasutatav sõjaväe harjutusväli, mis asub Võru maakonnas Võru ja Antsla vahel.

Tegemist on olemasoleva harjutusala laiendamise plaaniga, milleks on vajadus seoses Lõuna-Eestis paikneva 2. jalaväebrigaadi arengutega (uute relvasüsteemide lisandumine, keskpolügooni senise harjutusala ülekoormus, Läti harjutusalade ülekoormus ning liitlaste vajadus).

Harjutusvälja praegune pindala on umbes 3300 ha, plaanis on see laiendada rohkem kui 9000 hektarile, kuigi kaitsevägi sooviks ideaalis lausa 20 000-hektarist ala.

Ligikaudu 9000 hektarile kavandatud kaitseväe harjutusala sisse jääb osaliselt või täielikult 217 eraomandisse kuuluvat maaüksust, sealhulgas 21 eluhoonega kinnistut. Seetõttu on harjutusvälja laiendamine leidnud kohalike tulise vastuseisu.

Märksõnad
Tagasi üles