Selverites väljastatud ID-kaartide sertifikaadid kaotavad kehtivuse (4)

BNS
Copy
ID-kaart.
ID-kaart. Foto: Postimees

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) peab lõpetama Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) ettekirjutuse tõttu alates neljapäevast ajutiselt Selveris ID-kaartide, elamisloakaartide ja digitaalsete isikutunnistuste väljastamise ning tunnistab kehtetuks seal juba väljastatud kaartide sertifikaadid. Inimestele, keda see otsus puudutab, toodetakse kiirkorras uued kaardid ja nendega võetakse ühendust.

RIA esitas kolmapäeval ID-kaartide sertifitseerimise eest vastutavale SK ID Solutionsile ettekirjutuse, millega kohustab ettevõtet peatama ID-kaartide sertifikaatide väljastamise Selveri infoletist ja tunnistama kehtetuks Selveris juba välja antud kaartide sertifikaadid. Juba välja antud ID-kaartide sertifikaadid tunnistatakse kehtetuks reedel.

Seoses RIA ettekirjutusega peatab PPA neljapäevast Selveri infoletis ID-kaartide, elamisloakaartide ja digitaalsete isikutunnistuste väljastamise ning Selverisse dokumendi tellinud inimestele antakse dokument alates reedest PPA teenindusest.

Reedest alates on PPA teenindustes võimalik oma peatatud sertifikaadiga dokumendid välja vahetada ka kõigil neil, kellele juba on dokument väljastatud Selverist. PPA teavitab sellest kõiki Selverisse dokumendi tellinud inimesi.

Väljaandmiseks puudusid vajalikud load

PPA identiteedi ja staatuse büroo juht Margit Ratniku sõnul kehtib Selveris kätte saadud ID-kaart isikut tõendava dokumendina edasi ja seda saab kasutada nii reisimisel kui ka näiteks retseptiravimite ostmisel. «Küll aga ei saa Selveritest kätte saadud dokumentidega alates reedest end autentida ega anda digiallkirja ehk mõjutatud on need inimesed, kes kasutavad ID-kaarti lugeris,» ütles Ratnik.

Politsei jõupingutus on praegu suunatud sellele, et kiiremas korras Selverist oma ID-kaardi, elamisloakaardi või digitaalse isikutunnistuse kätte saanud inimestele väljastada uus dokument.

«Vahetame nende inimeste dokumendid tasuta välja ning Selveri infoletis tagastatakse kõigile dokumendi Selveris väljastamise eest makstud teenustasu. Politsei on kaasanud reservametnikud ning eilsest alustasime tegevustega, et dokumendid kiirkorras trükkida ja reedest välja andmisega alustada,» kirjeldas Ratnik.

RIA hinnangul tuli kauplustes väljastamine peatada, sest uuele dokumentide väljastamise viisile, millega ühtlasi väljastatakse ka e-allkirjastamise sertifikaate, ei ole audiitor ega RIA saanud veel oma heakskiitu anda.

«Selleks et riik saaks väljastada dokumente ühes PIN-koodiümbrikutega ehk need oleks elektrooniliselt kasutatavad, tuleb teenusepakkujal esitada RIA-le vastav teave ning sõltumatu audiitori hinnang. Kuna RIA-le ei ole sellist teavitust ega audiitori vastavushinnangut esitatud, ei ole teenusepakkujal õiguslikku alust väljastada ID-kaarte ning dokumendi kiibil asuvaid sertifikaate kauplustes,» ütles RIA järelevalveosakonna juhataja Ilmar Toom.

Dokumentide ja sertifikaatide väljastamisega Selverites võib jätkata, kui on olemas vajalikud kooskõlastused audiitorilt ja RIA-lt ning kõik dokumentidega seni tehtud tehingud on õiguspärased ning seni antud allkirjad jäävad kehtima, lisas Toom.

ID-kaartide väljastamist alustati kuue Selveri infoletis 27. jaanuaril. Kolmapäevaks on Selverisse tellitud 1748 ID-kaarti, millest inimestele on kätte antud ligikaudu 1100. Selveris on välja antud ka 92 elamisloakaarti ja 16 digitaalset isikutunnistust.

Passi väljastamine Selveris jätkub, kuna seda teenust RIA ettekirjutus ei puudutanud.

Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles